Kürtçe TRT test yayınına başladı

24 saat Kürtçe yayın yapacak TRT 6 deneme yayınına başladı. Kanalda Türk filmleri Kürtçe dublajla gösterilecek. TRT'nin haber bültenleri Kürtçe sunulacak. Projeye kısmi destek, bol da eleştiri var

 

ANKARA/DİYARBAKIR - TRT, 1 Ocak’ta yayınına başlayacağı Kürtçe kanal için dün test yayınına başladı. Dün saat 18.00’di test yayına başlayan Kürtçe kanalda 24 saat sürecek deneme yayını boyunca, tanıtım görüntüleri, Kürtçe kanalla ilgili düşüncelerin aktarıldığı röportajlar ve müzik klipleri yayınlanacağı açıklandı.
(TRT 6’nın Uydu Frekansı: 12685, Polarizasyon: H (Yatay), Sembol Oranı: 30000, FEC: 5/6)
DHA’nın konuştuğu Diyarbakırlı vatandaşlar geçmişte yasak olan sanatçıların hem de devletin kanalı TRT 6’ya çıkacak olmalarının önemli ve olumlu bir adım olduğunu belirterek TRT ’nin Kürtçe kanalına destek verdi. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerindense uygulamaya hem destek hem eleştiri geldi.
24 saat boyunca, Kırmançi lehçesiyle yayın yapacak Kürt TRT, 1 Ocak günü Başbakan Erdoğan’ın birlik ve beraberlik mesajıyla açılacak. Altı kişi sözleşmeli olarak işe başladı.

Şivan Perver çağrıldı
TRT, daha önce yayımlanmış 30 adet film ve belgeselin kurum dışında dublajını yaptırdı Doğu ve Güneydoğu’da yaptırdığı araştırmada gençlerin en çok sevdiği Kürt sanatçı olarak çıkan Rojin’in ‘Seda Sayan gibi’ program yapması için sözleşme imzaladı. Sözleşmeyi fesheden ya da uymayanlar 500 bin YTL ceza ödeyecek.
Şivan Perver’in kanalın açılışında konser vermesini istedi. TRT de Perver’e teklif götürdü. Perver konser teklifini reddetti, ancak yapım şirketi Ses Plak’la iki program yapılması konusunda anlaşıldı. Bunlardan biri ‘Tewlo’ adlı komedi programı. Şarkılarında ‘Kürdistan’ sözcüğünü kullandığı için açılan davalar nedeniyle 33 yıl önce yurtdışına kaçan Perver’in gelişinin de mümkün olmadığı açıklandı. TRT 6’da Muhsin Kızılkaya edebiyat programı yapacak. Nilüfer Akbal ise gece programı yapacak. TRT 6’da, ana haber bültenlerine de yer verilecek. TRT’de yayımlanan haberler Kürtçe olarak seyirciye sunulacak.

‘Halk Roj TV’ye devam eder’
Kapatılan Eski DEP Milletvekili Sedat Yurttaş: Önemli bir adım. Bu şimdiye kadar devletin izlediği politikaların tümünün hayat karşısında geçersiz hale geldiğinin göstergesidir. Olumlu tarafından bakmalıyız. Bir TRT yetkilisinin gidip geçmişte hain ilan edilen Şivan Perver ve Civan Haco ile görüşmesi son derece çarpıcı ve önemlidir. Atılan bu adım, Kürt halkının verdiği bedel ve mücadelenin sonucudur.
Eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş: Bize göre bunun adı kültürel ve siyasi bir koruculuktur. Çünkü, halen Kürt dili üzerinde baskılar devam ediyor. 30 yıldır o sanatçıyı dışlayanlar Şivan Perver’in adını kullanarak Kürtleri kandırmak için gidip onunla görüşüyorlar. Ben inanıyorum birçok kişi kendi değeri ile yaratılan televizyonu izliyor. Roj TV gibi. (Demirbaş çokdilli belediyecilik yapmak istediği için görevinden alınmıştı.)
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey: Olumlu. Ancak Kürtçe ile ilgili yasakların bulunması da bir çelişki. TRT’nin Kürt halkından görüş almadan bir çalışma yapmasını doğrusu yadırgadım. Devlet 1991’de Kürt realitesini kabul etti, 2000’li yıllarda Anayasa’da bazı değişiklikler yaptı, 2000’li yılların sonlarında Kürtçe TV, üniversitelerde Kürdoloji kurma düşüncesi var. 10 yıllık dönemlerle devlet adım atıyor.

‘Sahip çıkıp geliştirmeli’
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya: Bugün bölgemizde Irak’tan İran’dan Kürtçe yayın yapan 10’a yakın kanal var. Kürtlerin en fazla yaşadığı Türkiye’de bence gecikmiş bir uygulamadır. Yine de önemsemek, sahip çıkmak ve geliştirmek lazımdır.
Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu: 1982 Anayasası’nda kanunla yasaklanmış dil tabiri vardı. (Şimdi) Bu işin Kürtçe yayınla sınırlı kalmayacağı özellikle kültürel haklar anlamında önemli adımlar atılabileceğini düşünüyorum.
Diyarbakır Gün TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Diren Keser: İnsanlar devlete nasıl bakıyorsa TRT yayınına da öyle bakacaktır. Biz halen radyomuzda ya da televizyonumuzda bazı parçaları yasaktır diye yayımlamıyoruz. Ceza da verdiler. Yani Şivan Perver ile anlaşmış olsaydı TRT nasıl yayınlayacaktı Perver’in ‘Halepçe’ parçasını? (Gün TV, Türkiye ’de yasa çerçevesinde haftada dört saat Kürtçe yayın yapan tek TV kanalı.) (Radikal, dha)