Kürtçe türkü ayarı

'İstanbul-Hakkâri Sanat Köprüsü' etkinlikleri kapsamında verilecek konserlere Kürtçe şarkı ve türkü konusunda önce yasak, ardından 'kısmi' izin verildi.

HAKKARİ - 'İstanbul-Hakkâri Sanat Köprüsü' etkinlikleri kapsamında verilecek konserlere Kürtçe şarkı ve türkü konusunda önce yasak, ardından 'kısmi' izin verildi.
Etkinliklere katılan 22 kişilik gazeteci ve sanatçı grubu, Çukurca ilçesinde gezi ve Berçelan Yaylası'ndaki piknik programının iptal edilmesi üzerine, çalışmalarını kent merkezinde yoğunlaştırdı. Ancak, etkinlikler kapsamında Kürtçe şarkı ve türkü okumalarına yasak gelmesi itirazlara neden oldu. Düzenleme kurulu başkanı yazar Vecdi Sayar şöyle konuştu: "İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erdal Akpınar'la görüştük. Kendisi, 'Konserlerde bir tek Kürtçe kelime geçerse elektrikleri keser konseri iptal ettiririm' dedi. Bunun üzerine İçişleri Bakanı sayın Yücelen'i telefonla arayarak durumu ilettik.Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yeni bir talimatıyla konserlerde Kürtçe üç parçaya izin verildi. Buna uyulmasına özen göstereceğiz."