Kürtçe 'yaşayan bir dil' olarak yükseköğrenim sistemine girdi

ANKARA - Kürtçe, ‘yaşayan diller içinde bir dil’ olarak Türkiye’deki yükseköğrenim hayatına girdi. Bakanlar Kurulu, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak bir Yaşayan Diller Enstitüsü kurulmasına izin verdi. Karar dün  Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
“Bu karar, Mardin Artuklu Üniversitesinin taleplerine uygun bir karar şeklinde ortaya çıkmadı” diyen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, buruk...
  Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Omay, üniversite olarak YÖK’e Kürt Dili Edebiyatı Bölümü ve Kürdoloji Enstitüsü kurulması için başvuruduklarını, ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazısı üzerine enstitünün ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ne çevrildiğini açıkladı. Rektör Omay “Görüşmelerimizde ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ adıyla çıkmasının sebebinin Kürtçenin dışında diğer yerel dillerin de birlikte işleneceği, üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacağı bir enstitü şeklinde düşünülmesi olduğunu öğrendik” diye konuştu.
Omay enstitüye alınacak öğrenci sayısı ve müfredat konusunun ise henüz belli olmadığını açıkladı: “Enstitüler lisans öğrencisi alamazlar. Lisans öğrencisi alma hakkını YÖK bize şu an vermedi. Enstitü, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kabul edebilecek. Ne kadar öğrenci alacağımız ve müfredatını nasıl planlayacağımız YÖK Eğitim Komisyonu’yla yapılacak çalışmalar sonucu belirlenecek.” (aa)