Kürtçede sessiz sedasız 4 yıl

Kürtçede sessiz sedasız 4 yıl
Kürtçede sessiz sedasız 4 yıl
Bilgi Üniversitesi'nde 200 öğrenci 'Kürtçe'yi seçti. Karadenizli Dilara Korzay, "İspanyolca öğrensem de neden diye soracaklar mıydı?" diyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye genelinde Kürtçe ilk kez 2009 yılında üniversitelere seçmeli ders olarak girdi. İlk Kürtçe dersi İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başladı. Tepki çekmemek için sessiz sedasız başlayan Kürtçe dersini bugüne kadar 200’ün üzerinde öğrenci aldı. Ders bir dönüşüm de yarattı, kimliğine yabancı Kürt gençler hem kimlikleri hem anadilleriyle tanıştı. Kürtçe öğrenen Türkler Kürtleri anladı, kimleri ailesinin bile bakış açısını değiştirdi.
İlk dersin başladığı İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dört yılda neler oldu merak ettik ve Kürtçe dersine konuk olduk. Dört sene önce 50 kişilik iki sınıfla başlayan Kürtçe dersleri hiç bilmeyenler ve bilenler olarak iki kur şeklinde devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 200 kişi Kürtçe dersi aldı. Dersi veren Ronayi Önen “Dört yılda çok şey değişti. Kürtçe normalleşti” diyor:
“Anadiliyle üniversitede tanışan öğrenciler vardı. Bundan dolayı da tepkiliydiler. Anadili Kürtçe olmayıp öğrenmek isteyenler de vardı. 50 kişiden 40’ı Kürt ise 10 öğrenci Arap, Ermeni, Türk’tü. Şimdi de var böyle öğrenciler. 2009-2013 atmosferi farklı. 2009’da protestoya maruz kalır mıyız diye sessiz sedasız başladık. Üniversitede artık bu ders biliniyor. Kürt dili ve edebiyatıyla ilgili paneller düzenledik.”

‘Sosyolog olacaksam...’
Önen, dersin yarattığı değişimi şu örneklerle anlatıyor:
“Sosyoloji okuyan bir öğrenci ‘Bu topraklarda sosyolog olacaksam Kürtçe de bilmeliyim’ dedi ve öğrendi. Kürt olmayan öğrenciler arasında farkındalık arttı. Dilini bildikleri birini çok daha iyi anlayabiliyorlar artık. Kürtlerin yaşadıklarını anladılar. Bakkalı veya komşusuyla Kürtçe konuşabilmek için dersi alanlar da oldu. Kimisi babaannesini anlayabilmek için aldı dersi. Kürtçe dersi aldığı için ailesiyle çatışanlar da oldu. Kimi gizli ders aldı, kimi bu çatışmayı yaşayarak ailesini dönüştürdü.”
Dersi alan öğrencilerin bir kısmı kimliklerini, dillerini gizleyerek büyütülmüşler. Bunlardan biri Deniz. İstanbul’da doğmuş ama ailesi Vanlı. Dört kardeş de Kürtçe bilmiyor. Deniz için anadilini öğrenmek ‘yuvada’ hissetmek gibi:
“Dersi işlerken, sürekli ‘Aaa bu kelimeyi duymuştum’ diyorum. Çok mutluyum. Heyecanla Kürtçe dersini bekliyoruz. Sınıfta Laz, üç de Türk arkadaş var dersi alan. Onların da ders aldığını görünce daha çok şevkleniyorum.”

Annesiyle anlaşabiliyor
Berivan Kalkmaz da İstanbul’da doğmuş, memleketi Mardin’i hiç görmemiş. Annesi Türkçe, o da Kürtçe bilmiyor. Korkmaz “Artık annemi anlayabiliyorum. Arkadaşlarıma ilk başta Kürtçe dersini seçmeli aldığımı söylemeye çekindim, sonra söyledim. Olumsuz baktılar. ‘Sana ne kazancı olacak ki’ dediler. Anadilimi öğreniyorum daha ne kazancı?“ diye soruyor.
AB İlişkileri öğrencisi Fatih Etke de anadilini bu derste öğrenmiş: “Asimile olmuşuz. Evde Kürtçe konuşulmuyordu. Kendimde eksiklik görüyordum. Arkadaşlardan merak edip derse gelen de oldu ‘Sana ne kazancı olacak’ diyen de. Bu maddiyatla ilgili bir şey değil maneviyat.”

Sesimi kaydettiler
Berivan İlgin Diyarbakırlı ama ailesi 35 senedir İstanbul’da yaşıyor:
“Kürt’üm demeye hep çekiniyordum. Zaten adım Kürtçe. Şimdi çok mutluyum dilimi öğrendiğim için. Kendi kimliğimi özümsemek istiyorum. Çocuklarıma da öğretmek istiyorum. Diyarbakır ’daki teyzemlerle Kürtçe konuştum telefonda geçenlerde. İnanamadılar. Sesi kaydetmişler, dinliyorlarmış.”
Dilara Korzay, Sanat ve Kültür Bölümü öğrencisi. Karadenizli ama o da anadilini bilmiyor. “Neden Kürtçe dersi seçtin?” diyenlere tepkili: “Ben İspanyolcayı seçmeli ders olarak alsaydım da neden diye soracaklar mıydı? Eğer öteki dil üzerinden bakıyorsak Japonca da öteki dil.”
Kürt tiyatrosu ve sinemasıyla ilgili çalışmalar yapmak isteyen, Kürt şiiriyle ilgilenen Korzay “Kürtçe konuşup yazmaya başladım. Barış sürecini sonuna kadar destekliyorum. Kürtçe seçmeli dersleri arttı ama hâlâ üniversiteler geride. Bizde de dört yıldır varmış. Ben bu sene öğrendim. Tanıtım yetersiz” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/113210111321016

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NASIL GELDIK BURALARA??? - Kara Ismail

  "Kurt sorunu nasil buraya geldi" denince, aklima hemen Kurtce geliyor!.. Baris surecinin basladigi su gunlerde bunu tekrarlamak yerinde mi bilmiyorum.. Ama soruyorum kendi kendime; "bin yildir birlikte yasadiginiz Kurtlerin dilini kac kisi ogrendi?" Sonra Turklerin 50-55 yillik Avrupa hikayesi gelir aklima.. Avrupa'ya bakiyorum ve binlerce avrupalinin Turkce ogrendigini goruyorum.. Ne garip degil mi? Bin yil beraber yasadiginiz bir topluluk sizin dilinizi hic ogrenmek ihtiyaci duymuyor!.. Sonra unuversitelerinde bu dili vermekten cekiniyorlar hakli olarak!.. "Aman kimse duymasin, tepkiler, protestolar gelir" diye edise duyuyorlar!.. Sonra universitelerimizde Ingilizce, Fransizca, Almanca ve Ispanyolca dillerini ogrenmek bir ustunluk gibi algilanirken; "biz etle kemik gibiyiz"diye anlatilan bir halkin dili universitede gizlice veriliyor!.. Ne garip degil mi!.. Bu kardeslik edebiyati,sizce samimi bir anlayisin disavurumumudur, yoksa riyakarlikmidir? Iste Kurt meselesinin derinliklerinde bu yoksaymalar,insan yerine koymamalar var!.. Avrupa'da Turkce dilinin boyle muamele edilmesini istemeyen insanlar;Kurtlerin kendi ulkesinde Kurtce konusmasina karsi cikiyorlar!..Yunanistan'da, Bulgaristan'da Turkce'ye gelen gelebilecek engellere siddetle karsi cikanlar; Turkiye'de Kurtce'nin konusulmasina yillarca karsi ciktilar!.. Sonra da donup; "Kurt Sorunu diye bir sorun yok, bunu dis gucler yaratiyor dediler!" Ne garip degil mi? Sorunu kendilerinin yarattiklarinin farkinda bile degiller! Kurt ve Kurtce o kadar otekilestirilmis ki; sanki hersey normalmis gibi geliyor onlara.. Cocugu Ingilizce ogrense gururlaniyor, Kurtce ogrenmek istese;belki evlatliktan cikaracak!.. Boyle kardestik biz asirlarca!.. simdi bir surec var!.. Umarim hersey yolunda gider de gercek kardeslik var edilir!.. Riyakarlik ta son bulur!..

  Okul ile gelişir - Bilgin007

  Efendin herkes evinde köyünde konuşuyormuş. Yok ya? Evinde ve köyünde konuşulan dil kaç nesil daha yaşar? Okul, kitap, gazete ve TV dili olmadıkça günümüzde hiç bir dil yaşayamaz. Bu görüşü savunanlar açıkça söylesinler: Biz bu dilin yaşamasından yana değiliz ve bu okula girmediği için de en geç 20 yıl içinde yok olacak. Ama kıvırıyorlar. Birileri kendi dilleri dışında bir dil konuşunca tahammülleri yok. Madem rahatsız değilsin ve herkes konuşabiliyorsa okullaşmasından neden rahatsızlık duyuyorsun? Samimi değiller. Çünkü şehirleşme ve okul dili halkın bu dili unutacağını ve sahip çıkmayacağını düşünüyorlar. Bugün bir çok ülkede insanlar 2 veya 3 dilli yetişiyor. Türkiye'nin geldiği nokta çok önemlidir. Bunda sayın Özal'ın da ve bu iktidarın da çok önemli katkıları olmuştur. Kim hangi konuda eleştiri yapıyorsa insafsızca davranmamalı. Yiğidin hakkını teslim etmek gerekir.Her dil güzeldir ve hiç bir dil yok olmamalıdır.

  Güzel bir durum - Voliax

  Benim üniversitemde olsa ben de gider öğrenirdim.

  BAKMAYIN FAŞİST SİSTEMLERE - pispor

  TC sisteminde hep kürtçeye karşı cephe alınmıştır.Demokratik ülkelerde önce anadil ile eğitim verilir diğer dil seçmeli olur.Ben 63 yaşındayım Türkçeyi bana dayak ile baskı ile öğrettiler.Anadilimide inkar ettiler.Çocuklarım şehirde doğdular onlara anadilini öğretmedim.sonra büyüdüler ve bana sitem ettiler bize neden anadilimizi öğretmedin diye şimdi ikiside ücretli Kürtçe ana dillerini öğrenmek için kursa gidiyorlar.O yüzden her insan çocuğuna mutlaka anadilini öğretmelidir.Yoksa benim gibi yanlış yaparlar.Birde metrapollerde doğüp büyüyen çocuklar kendikültürlerine daha sadık daha araştırmacı.Bu allahın bir gücü olsa gerek.Aksine bu gün benim yaşımda olanlar kürtlüklerini inkar ederken büyük metrapollerde doğup büyüyen kürt gençleri kültürlerine çok sahip çıkmaktalar.TC baskı ile yasaklama ile aksine kürt toplumuna bir yerde iyilik etmiş oldu.

  güzel gelişmeler - schweppes

  gelişme çok güzel.insanların yıllarca dışlanan ötekileştirilen bir dili resmi kurumlarda öğrenebilmesi bunun için imkanlar oluşturulması. fakat yapılan haber bence son derece basitleştirmiş olayı hatta daha da ötekileştirmiş kürtçe dilini öğrenmeyi.yok ailesinden gizli öğreniyomuş, yok annesiyle artık anlaşabiliyormuş (annesi türkçe bilmiyosa bu insanla hangi dilde konuştu), yok efendim ermeniler de türkler de öğreniyormuş. bu kategorilerin altını çizmek ne kadar gereksiz.keşke bu sürece de çok normalmiş gibi davranabilsek.pek çok üniversitede de kürtçe dersleri açılması idleğiyle, sürecin normalleşeceği zamanların özlemini çekiyoruz.

  iyi olmuş - resip

  bu ülkede yaşayan insanların dilini kültürünü rahatca yaşaması insanları ancak mutlu eder cerkezlerede televizyon kurulmalı bunlardan zarar gelmez enerjimizi birbirimize celme takarak harcamanın ne anlamı var ülkenin kalkınmasına odaklanmalı