Kurtköy hüsranı

THY, zarar ettiği gerekçesiyle ara verdiği, ancak 1 Mayıs'tan itibaren tekrar başlattığı Sabiha Gökçen (Kurtköy)-Esenboğa seferlerinde...

İSTANBUL - THY, zarar ettiği gerekçesiyle ara verdiği, ancak 1 Mayıs'tan itibaren tekrar başlattığı Sabiha Gökçen (Kurtköy)-Esenboğa seferlerinde, yolcu azlığı nedeniyle yine hüsrana uğradı.
Kurtköy'deki seferlerini 29 Ocak tarihinde başlatan THY, 3 Nisan tarihine kadar yaptığı 158 seferden 48'ini yolcu azlığı gerekçesiyle iptal etmek zorunda kaldı. Bu süre içinde yüzde 36.6 doluluk oranına ulaşabilen THY, 100 bin dolar zarara uğradığını gerekçe göstererek 3 Nisan tarihinden itibaren de uçuşlarını durdurma kararı aldı.
'Yolcu az da olsa uçuşlarımızı sürdüreceğiz' parolasıyla seferlerini 1 Mayıs'tan itibaren yeniden başlatan THY, yine yeterli yolcu bulamazken, birçok seferini de iptal etmek zorunda kaldı. THY, 1 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında düzenlediği 73 seferde toplam 600 yolcu taşırken, yüzde 21.9 doluluk oranına ulaşabildi. Daha önce yüzde 36.6 doluluk oranına ulaştıkları seferlerini yolcu azlığı nedeniyle durduran THY bu oranın yüzde 21.9'lara düşmesine rağmen uçuşlarına devam ediyor.
Turistik yerlere sefer yok
THY yetkilileri, bu günlerde yurtdışına tarifeli seferler ve büyük canlılık gösteren İzmir, Antalya, Dalaman ve Bodrum gibi turistik merkezlere de, Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan sefer düzenlemeyi düşünmediklerini söyledi.