'Kurtlar Çetesi' bir günde çöktü

Karataş'da çiftçilerin arazilerini işgal edip ürün eken, bazılarını
üzerine geçiren, sahiplerini silahla tehdit edip, sahte belgeler...

ADANA - Karataş'da çiftçilerin arazilerini işgal edip ürün eken, bazılarını
üzerine geçiren, sahiplerini silahla tehdit edip, sahte belgeler düzenleyerek, 'doğrudan gelir desteği' alan 36 kişilik 'Kurtlar Çetesi' çökertildi.
Çiftçilerin, 'Arsalarımızı zorla ellerimizden almak istiyorlar' ihbarı üzerine İl Jandarma Komutanlığı ekipleri 'Çukurova-04' adı verilen operasyonla 31 ayrı adrese eşzamanlı baskın yaptı. Aralarında iki devlet memuru, bir infaz koruma memuru ve bir mahalle muhtarının da bulunduğu 36 kişi yakalandı. Bu kişiler arasında bulunan ve gıyabi tutuklama kararıyla aranan Abdulkadir Kurt ve Aytaç Acartekin, haklarındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek cezaevine konuldu. Çetenin elebaşışı Cemal Kurt ile diğer 33 zanlı gözaltına alındı.
Cephanelik gibi
Yakalananlarla birlikte üç savunma tipi el bombası, üç Kalaşnikof silah, dokuz tabanca ve 10 av tüfeğiyle çok sayıda mermi, arazi tapuları, vekâletnameler, sözleşmeler, borç senetlerinin bulunduğu altı klasör evrak, muhtarlara zorla imzalattırılmış ikametgâh ilmuhaberleri, senetler, kira sözleşmeleri, taahhütnameler ele geçirildi.
Sanıkların yöredeki çiftçileri tehdit ederek zorla para aldıkları, sahte doğrudan gelir desteği belgeleri düzenleyerek, devletten haksız kazanç sağladıkları, 28 Mart yerel seçimlerinde Yunusoğlu beldesinde seçim sandığını kaçırarak oy pusulalarını yırttıkları belirtildi.