Kurtlar Vadisi Almanya'ya giremedi

Kurtlar Vadisi Almanya'ya giremedi
Kurtlar Vadisi Almanya'ya giremedi
Almanya'da 'Kurtlar Vadisi Filistin' filminin gösterimi yasaklandı.

BERLİN - Almanya ’da 27 ocak perşembe günü izleyiciyle buluşması planlanan "Kurtlar Vadisi- Filistin " filminin gösterimi, filmde İsrail karşıtı propaganda yapıldığı gerekçesiyle durduruldu.

Köln kentindeki Pera Film şirketinin sözcüsü, Alman Film Kontrol Derneğinin (FSK), filmin gösterimini durdurduğunu söyledi.
Sözcü, FSK’nın kararına şimdilik uyacaklarını, daha sonra durdurma gerekçelerine bakarak, bu konuda nihai karar vereceklerini kaydetti.

"Kurtlar Vadisi-Filistin" filmi, İsrail ve Yahudi karşıtı propaganda yaptığı gerekçesiyle aralarında Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Üyesi Serkan Tören’in de bulunduğu bazı politikacılar tarafından eleştirilmişti.  Almanya’da Nasyonal Sosyalizm Kurbanlarını Anma Günü olarak 27 Ocak belirlenmiş durumda.

PANA FİLM: SKANDAL Almanya’da 27 Ocak Perşembe günü izleyiciyle buluşması planlanan "Kurtlar Vadisi-Filistin" filminin gösteriminin durdurulmasına ilişkin karar, yapımcı şirket Pana Film tarafından "skandal" olarak nitelendirildi.

Pana Filmden yapılan yazılı açıklamada, filmde İsrail karşıtı propaganda yapıldığı gerekçesiyle Alman Film Kontrol Derneğinin (FSK) filmin gösterimini durdurduğu belirtilerek, ’Alman Film Kontrol Derneğinin ’Kurtlar Vadisi-Filistin’ filmiyle ilgili verdiği karar bir skandaldır. Bu karar karşısında hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız" denildi.

Alman yasalarına göre hiçbir filmin yasaklanamayacağı ve sansüre tabi tutulamayacağı vurgulanan açıklamada, FSK’nın bu kararıyla hukuku, demokrasiyi, fikir özgürlüğünü ve vicdanı ayaklar altına aldığı ve tarihe kara bir lekeyle imza attığı savunuldu.
Açıklamada, dernekçe filmde uygunsuz bulunanın "Filistinliler’in çektiği acının perdeye yansıması, Filistin’de insanların siyonist ideoloji uğruna sistemli öldürülmesi, özgürlüklerinin ellerinden alınması, hukuka aykırı hapsedilmesi ve evlerinden yurtlarından atılması" olduğuna şüphe bulunmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Bu utanç verici kararı yine dünyanın tüm vicdan sahibi insanlarına havale ediyoruz. Suçumuz, masum insanların yanında yer almak, faşist-siyonist politikaların destekçisi olmamak. Eminiz ki milyonlarca vicdan sahibi bu filmi seyrederek bu suça ortak olacaktır" sözlerine yer verildi.
(aa)