'Kurtlar'dan kurtulan okulda isyan

Başarı Koleji'nin 600 öğrencisi, 'kurtlar macerası'nın figüranları oldu. Alacağına karşılık bir çetenin el koyduğu kolej, yine bir çete mahkûmu arabulucu olunca eski sahibine döndü.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Başarı Koleji'nin 600 öğrencisi, 'kurtlar macerası'nın figüranları oldu. Alacağına karşılık bir çetenin el koyduğu kolej, yine bir çete mahkûmu arabulucu olunca eski sahibine döndü. Ama bu beş aylık sürede maaş alamayan öğretmenler dün dersleri boykot etti. Personelin de temizlik yapmadığı okulda öğrenciler öğretmensiz sınıflarında ders saatlerinin dolmasını bekledi.
İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Büro Amirliği ekipleri yaklaşık altı ay teknik takip ve istihbarat çalışması sonunda çıkar amaçlı suç örgütünün lideri Vedat Orhan Çelenk'i yakaladı. Çete, suçlamalara göre kent merkezi ve Urla ilçesinde silahlı baskı, yıldırma ve korkutma yöntemiyle haksız kazanç elde ediyor, piyasaya yüksek faizle para verip ödeme yapmayanları 'cezalandırıyor', gayrimenkullerine el koyuyor ve çek-senet tahsilatı yapıyordu.
İki kardeşi ve iki adamıyla yakalanıp tutuklanan 37 yaşındaki Çelenk'in el koyduğu gayrimenkuller arasında bir de okul çıktı. Çelenk'in, yüksek faizle verdiği borca karşılık, Cumhur Atış'ın Başarı Eğitim Kurumlarına bağlı okullara ve çeşme ilçesindeki otele el koyduğu belirlendi.
Arabulucu da 'çete' mahkûmu
Çete cezaevine girmeden önce Atış, 'çete' suçundan yargılanıp hüküm giymiş Ahmet Tekin Baykal'dan yardım istedi. Baykal araya girdi ve Karşıyaka ilçesinde bulunan Ata Koleji dışındaki eğitim kurumları çeteden geri alındı. Ancak bu süreçte Çınarlı semtindeki Başarı Koleji'nde yaşanan sıkıntılar isyana yol açtı. Beş aydır maaş alamayan 82 öğretmen, dün idarenin uyarılarına rağmen sınıflara girmedi. Öğretmenler, maaş sorununun yanı sıra okulda sağlık sorunları da yaşandığını, yemeklerin hijen, koridor ve tuvaletlerin temiz olmadığını, sorunlarını yönetime aktardıklarında büyük duyarsızlıkla karşılaştıklarını savundu.
Okulda görevli 35 personel de temizlik ve diğer hizmetleri yapmama kararı aldı. Dört katlı binanın temizliği, Başarı Eğitim Kurumları'na bağlı dershaneden getirilen üç personele bırakıldı. İsyanı haber alıp okula gelen okul sahibi Atış ise soruları yanıtsız bıraktı. Çaresiz kalan veliler okula gelerek bilgi almaya çalışırken yaşananların faturası kolejin yaklaşık 600 öğrencisine çıktı. Sınıflarında ders saatlerinin dolmasını bekleyen öğrenciler, yaşananlara tepki gösterdi: "Başka okullarda arkadaşlarımız eğitim görürken, bizler okulumuzun sonunun ne olacağını merak ediyoruz."