Kürtler ve AB: Bunu yapmayın

Sınıra peşmerge sevki

Dışişleri, sınır ötesi tezkeresini Başbakanlığa yolladı. Meclis metni bayram sonrası görüşecek. Sınıra peşmerge sevkıyatına başlayan Iraklı Kürt yetkililer: "Harekât, çözüme yardımcı değil." AB temsilcisi Solana, 'operasyon yapmamayı' tavsiye etti.

  • Sınır ötesi tezkeresine referans BM'den
  • İSTANBUL - Dünyanın gözü Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon için tezekere hazırlaya Türkiye'nin üzerinde. ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Bantz John Craddock, Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi. AB'nin dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana, Türkiye'ye Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyondan kaçınmasını salık verdi. Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi sınıra binlerce peşmerge sevk etmeye başladı.
    ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Craddock, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin güneydoğu sınırlarında bir sorunla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Craddock, Ankara'nın terör örgütü PKK ile probleminin sır olmadığını, Irak'ın kuzeyini üs olarak kullanan teröristlerin sınırı geçerek Türklere saldırdığını belirterek, "Bütün sorun bu" diye konuştu. Craddoc, Türkiye'nın sınır ötesi bir operasyon düzenlemesi durumunda kendisinin yapacak çok fazla şeyi olmadığını da söyledi.
    AB'nin dış politika yüksek temsilcisi Solana ise Türkiye'ye Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyondan kaçınmasını salık verdi. Solana, "Irak'ta güvenlik sorunu temel mesele olmaya devam ediyor. Irak'ta güvenliğin daha da karıştırılması olasılığı hoş karşılanmaması gereken bir durumdur" diye konuştu.
    Türkiye'deki tezkere hazırlığı Kuzey Irak'ta endişe yarattı. Bölgesel Kürt yönetimi Türkiye sınırına binlerce peşmerge sevk etmeye başladı. 'Türkler bu kez sınır ötesinde kararlı' diye düşünen Kuzey Iraklı Kürtler, olası bir sınır ötesi operasyonda 'Türkiye sadece PKK'yı mı vuracak, yoksa kentlere de girecek mi?' kaygısını yaşıyor.
    Kuzey Irak'taki Kürt hükümetinin sözcüsü Cemal Abdullah, "Askeri harekete başvurmak sınırlarımızdaki güvenlik sorununun çözümüne yardımcı olmayacak. Bu sorunu çözmenin başka yolları olmalı, çünkü bu bizim de meselemiz" dedi. Abdullah, hiçbir örgütün bölgeyi komşulara saldırı için kullanmasına izin verilmeyeceği söylemini yineledi. Irak parlamentosundaki Kürt ittifakının vekili Abdullah Salih de bu kez Türk tehdidinin ciddi olduğunu belirtip, "Tehditlerin PKK ile alakası yok, aksine bunlar bölgenin geleceğine dair gelişmelerle ilgili" dedi. Kuzey Amerika Kürt Ulusal Konseyi Başkanı Saman Şali de, "Türk tehdidi yeni değil. Türk tehdidi sadece PKK'yı hedef almıyor. Kürdistan'ın güneyinde (Kuzey Irak) emelleri var" ifadelerini kullandı. (dha, ap, Radikal)