@ismailsaymaz

Kürtlere Demirkazık!

Başbakan Tayyip Erdoğan'ı her gittiği yerde takip etmesiyle tanınan, AKP üyesi Nil Demirkazık...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan'ı her gittiği yerde takip etmesiyle tanınan, AKP üyesi Nil Demirkazık, şimdi de Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Onursal Genel Başkanı Kemal Burkay'a yakınlığıyla bilinen Kürt-Der'e katıldı. Derneğin Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Demirkazık, ayrıca PSK ile aynı çizgideki, Abdülmelik Fırat'ın genel başkanlığını yaptığı Hak ve Özgürlükler Partisi'ne (Hak-Par) yakın duran Dema Nu (Yeni Dönem) gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaya başladı.
Demirkazık, Başbakan Erdoğan'a olan bağlılığıyla tanındı. O, Erdoğan'ın her ziyaretinde ve seçim gezisinde boy gösterdi. Özel bir TV kanalında yayımlanan, 'Düşünce Kampı' adlı programa katılarak, AKP'nin görüşlerini savundu. Düşünce Kampı'ndaki 'kamplaşma', Demirkazık ile bu programda Kürtlerin siyasi taleplerini dile getiren Hak-Par Kurucu üyesi ve Kürt-Der yöneticisi Şahin Ayaz'ı yan yana getirdi.
Konferanstaki tek Türk!
Demirkazık, programdan sonra Ayaz'la ilişkisini koparmadı. Ve bu ilişki, Kürt-Der Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeliğiyle devam etti. Aslen 'Şebinkarahisarlı' olan Demirkazık, Hak-Par ve Kürt-Der yanlısı Kürtlerin, 1925'te ayaklanan Şeyh Sait'in ölüm yıldönümü olan 28 Haziran'da Diyarbakır'da düzenlediği 'Şeyh Sait'i Anma Töreni'ne katıldı. Yaptıkları konuşmalardan ötürü Demirkazık, İbrahim Güçlü, Hasan Beksek ve Şahin Ayaz hakkında Diyarbakır Basın Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.
Demirkazık'ın kullandığı 'Şeyh Sait Efendi' ifadesinin "Şeyh Sait'in düşüncelerini benimsiyorum ve yaptıklarını destekliyorum" biçiminde anlaşabileceği belirtildi. Demirkazık, soruşturmayla ilgili olarak 31 Ekim'de ifade verdi.Demirkazık, başta Hak-Par üyeleri olmak üzere PKK dışında kalan tüm muhalif Kürtlerin yer aldığı 4 Eylül'deki konferansta ise tek 'Türk' olarak hazır bulundu.
Burkay'la aynı gazetede
Demirkazık, son olarak Kemal Burkay'ın kurduğu ve geçen yıla değin genel başkanı olduğu PSK'ye ve eski Erzurum Milletvekili ve Şeyh Sait'in torunu Abdülmelik Fırat'ın genel başkanı olduğu Hak-Par'a yakın çizgi izleyen Dema Nu (Yeni Dönem) gazetesinde yazarlığa başladı. Kemal Burkay'ın, başyazarlığını yaptığı, haftada bir yayımlanan gazetede, Demirkazık'ın, altı yazısı yayımlandı.
Demirkazık, Kürt sorununa ilişkin tutumuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: "2002'den beri bölgeyi geziyorum. Buradaki kadın sorununu, kadına yönelik şiddeti, halkın kaderine razı oluşunu ve geri bıraktırılmışlıkları dikkatimi çekmişti. Bunun üzerine 'Nil'in Ak Günlüğü' adlı kitabımı yazmıştım. Programdan sonra bu konu üzerinde daha da net düşünmeye başladım. Programda yapılan konuşmalar yüzünden Kürt kökenli Şahin Ayaz, yargılanırken, ondan daha keskin konuşmuş olduğum halde bana dava açılmadı. Çünkü ben Türküm."
Kürtlerin içişlerinde bağımsız olması yönündeki federasyon talebine destek veren Demirkazık, şu görüşleri savundu:"İlkokuldan başlayarak tüm kademelerde eğitim anadilde olmalı. Bölgedeki tüm dağ, tepe, dere, köy ve mecraların Türkçe'ye çevrilmiş isimlerinin asıl isimleri iade edilmeli."
Kürtlerden büyük ilgi gördüğünü belirten Demirkazık, "Ailemden tepki, MHP'lilerden tehdit alıyorum. Fakat Kürtlerin müthiş bir teveccühü var. Bana Siirt'te gösterilen ilgi Erdoğan'a gösterilmedi" diye konuştu.
Barzani'ye yakın çizgi izliyor
Hak-Par üyelerinin geçen yıl kurduğu Kürt-Der halen 'federasyon' talebini dile getiriyor, PKK'nın 'silahlı hareket' başlatarak 'Kürt hareketine erken doğum yaptırttığını' savunuyor. Parti, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'ye yakın çizgide.


    http://www.radikal.com.tr/7620997620990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.