'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'

'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'
'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk "Kürtler barış için bugün çok önemli adımlar attı. Şimdi Dünya hâlâ Kürtleri terörist olarak mı ilan edecek?" dedi.

Diyarbakır’da önceki gün yapılan Nevruz kutlamalarına katılan Bolivya heyeti, dün Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’u ziyaret etti. Bolivya’dan gelen heyet, ziyaret sırasında Türk ve Tuğluk’a partilerini tanıttı. Görüşme sonrası Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk sürece ilişkin konuştu. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtlerin bundan sonra devletin atacağı adımlara bakacağını belirterek şunları söyledi: “Bundan sonra top iktidardadır. Türkiye , Kürtlerin taleplerini terörize ederek Kürt halkını dünyanın gözünde boğmaya çalıştı. Kürtler barış için bugün çok önemli adımlar attı. Şimdi dünya hâlâ Kürtler’i terörist olarak mı ilan edecek? Yoksa bu düşüncelerini değiştirecek mi? Kürtler bunu merak ediyor.”
Sadece Ortadoğu değil bütün dünyanın yeniden şekillendiğini ifade eden Türk “Bizi inkâr edenlere karşı düşmanlık beslemiyoruz. Sayın Öcalan da yıllardan beri halkların kardeşliğinin önemini hep vurguladı. Daha önce silahlı güçler Kürtlerin mücadelesini dünya gündemine taşıyordu. Bugün silahlar sustuğunda artık demokratik siyasetin önemi daha da artacaktır” dedi.
Bayrak tartışmaları ile ilgili ise Türk, “Bizim bayrağa karşı düşmanlığımız yok. Kürtler ve Türklerin birbirlerini kucaklayacağı sürecin altyapısını oluşturmak lazım”dedi.

Silahlı mücadele yüzde 99 bitti

Diyarbakır ’daki Nevruz kutlamalarının ardından dün ilk kez konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan ‘bayrak’ tartışmalarını ve Öcalan’ın ‘silahlı güçler çekilsin’ çağrısını değerlendirdi. Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın dün açıklanan mesajından sonra Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin bitmesinin yüzde 99’luk kısmının tamamlandığını, yüzde 1’lik kısmının hükümetin üzerine düşen altyapıyı hazırlamak olduğunu söyledi. Geri çekilmeyle ilgili yasal düzenleme yapılması durumunda yazın tek bir PKK ’lının Türkiye’de kalmayacağını kaydeden Demirtaş, “Geri çekilmenin çok hızlı olacağını düşünüyorum” dedi. Demirtaş, parlamento yasal düzenleme yaparken, bir anlamda da barış kararı almış olacak. Önümüzdeki günlerde İmralı’ ya 4’üncü bir heyet gidebilir ” diye konuştu.