'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'

'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'
'Kürtlere hâlâ terörist mi denilecek?'
DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk "Kürtler barış için bugün çok önemli adımlar attı. Şimdi Dünya hâlâ Kürtleri terörist olarak mı ilan edecek?" dedi.

Diyarbakır’da önceki gün yapılan Nevruz kutlamalarına katılan Bolivya heyeti, dün Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’u ziyaret etti. Bolivya’dan gelen heyet, ziyaret sırasında Türk ve Tuğluk’a partilerini tanıttı. Görüşme sonrası Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk sürece ilişkin konuştu. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürtlerin bundan sonra devletin atacağı adımlara bakacağını belirterek şunları söyledi: “Bundan sonra top iktidardadır. Türkiye , Kürtlerin taleplerini terörize ederek Kürt halkını dünyanın gözünde boğmaya çalıştı. Kürtler barış için bugün çok önemli adımlar attı. Şimdi dünya hâlâ Kürtler’i terörist olarak mı ilan edecek? Yoksa bu düşüncelerini değiştirecek mi? Kürtler bunu merak ediyor.”
Sadece Ortadoğu değil bütün dünyanın yeniden şekillendiğini ifade eden Türk “Bizi inkâr edenlere karşı düşmanlık beslemiyoruz. Sayın Öcalan da yıllardan beri halkların kardeşliğinin önemini hep vurguladı. Daha önce silahlı güçler Kürtlerin mücadelesini dünya gündemine taşıyordu. Bugün silahlar sustuğunda artık demokratik siyasetin önemi daha da artacaktır” dedi.
Bayrak tartışmaları ile ilgili ise Türk, “Bizim bayrağa karşı düşmanlığımız yok. Kürtler ve Türklerin birbirlerini kucaklayacağı sürecin altyapısını oluşturmak lazım”dedi.

Silahlı mücadele yüzde 99 bitti

Diyarbakır ’daki Nevruz kutlamalarının ardından dün ilk kez konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yaşanan ‘bayrak’ tartışmalarını ve Öcalan’ın ‘silahlı güçler çekilsin’ çağrısını değerlendirdi. Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın dün açıklanan mesajından sonra Kürt sorunundan kaynaklı silahlı mücadelenin bitmesinin yüzde 99’luk kısmının tamamlandığını, yüzde 1’lik kısmının hükümetin üzerine düşen altyapıyı hazırlamak olduğunu söyledi. Geri çekilmeyle ilgili yasal düzenleme yapılması durumunda yazın tek bir PKK ’lının Türkiye’de kalmayacağını kaydeden Demirtaş, “Geri çekilmenin çok hızlı olacağını düşünüyorum” dedi. Demirtaş, parlamento yasal düzenleme yaparken, bir anlamda da barış kararı almış olacak. Önümüzdeki günlerde İmralı’ ya 4’üncü bir heyet gidebilir ” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/112634011263405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ACILARIMIZ DERINLERDE!.. - Kara Ismail

  Yorumculara bakiyorum da meseleye sadece bugunden bakarsaniz haklisiniz.. Ama Kurtlerin Turkiye'deki yasadiklari tarihsel surece bakarsaniz, olayin hic te okadar basit olmadigini gorursunuz!.. Ahmet Kaya olayi daha dun gibi.. 20-25 yil once Kurtce turku soylemek yasakti.. Kitap, dergi, gazete cikarmak yasakti.. Cocuklarina Kurt isimleri vermek yasakti!.. Hic unutmam daha 2000 yillariydi.. Bir Kurt kadin iki cocuguyla Almanya'dan Istanbul'a geldi.. Oglunun adi Welat'ti.. Isminde W var diye,10 yasindaki cocuk Turkiye'ye giremedi..Tekrar Almanya'ya dondu!.. Bu ulkenin anti-demokratik tarihine bakinca, insan cinnet hali yasiyor..Yalniz Kurtler degil elbette bu anti-demokratik haksizliklara hedef olan.. Ermeni sozcugunun kufur olarak kullanildigi baska bir ulke var mi sizce? Ulkemizde daha yakin zamana kadar; Ermeniler kendi isimlerini kullanamiyorlardi!.. Bir cogunun takma Turk ismi vardi.. Bunu sebebi neydi sizce? Ulkemizdeki sadece soyisimleri bile incelesek bile ne kadar gayri insani, farkliliklari yok sayan bir hayatin surdugunu goruruz!.. Soyisimler Turkten gecilmezken, siz hic soyismi Kurt olan gordunuz mu? Keske olmasaydi, ama siz saniyormusunuz ki bu kavgalar yoktan cikti? Acilari ceken bilir.. Farkliliklarla igili ulkemizin neresine bakarsak bakalim;derin acilari goruruz!.. Bunlari yasayan bilir.. Acilarimiz cok derinlerde!.. Son yillarda atilan olumlu adimlar yeterli olmassa da var!.. Umarim daha demokratik, daha insani,farkli inanc,felsefi dusunce ve farkli siyasal dusunceden olan insanlarin ozgurce yasayabilecegi bir sistemi yaratiriz..Butun kulturlerin kendini ozgurce yasayabilecegi bir Turkiye dilegiyle...

  bunun adi "ic savas", "terör" degil - düsünür

  Ahmet türk "dünya" diyor ama aslen "TÜRKIYE, Kürtlerin taleplerini terörize ediyor" demesi daha dogrudur. Belki genel vatandas bilmez ama "dünya" (türkiyedeki devlet tutumuna karsit), kürtlerin evrensel haklari istemesini hic bir zaman yadirgamadi. "Dünya" meseleye dogru bir tanim olarak IC SAVAS diyor! Bakalim türkiye nasil ilerleyecek, ne olacak? Devletin tutumu, dili, medya dili degisecekmi? "Terörize etmeye" devam edecekmi veya devletin kendisininde IC SAVASIN bir tarafi oldugunu kabul edecekmi? Genel vatandas belki devletin tutumunu "ak süt gibi helal" zannedebilir. Ama IC SAVASI (iki tarafli) geride birakmak icin genel düsüncelerimizi ve genel degerlerimizi tekrar gözden gecirmemiz lazim. Durumu cok iyi incelersek belki o zaman anlariz ki (birakin son 30 yili) devletin bile 90 yil boyunca kürtlere karsi IC SAVAS sürdürdügünü. Ilk kürt isyanlarda bakiniz o zamanin gazete arsivlerini, devlet kürtlere "haydut, eşkıya vs." ve bugünde "terörist" diye (isterseniz propaganda, demagoji) "terörize" dili kullaniyor. Yani öncelikle devlet anlayisi ve genel algilama degismezse, devlet hic bir zaman hakli bir yerede oturamaz ve kürt meselesinide cözemeyiz.

  Kimlik - van der oost

  Kürtlere terörist diyemez kimse ama elinde silah dağa çıkıp masum insanları öldürenlere terörist denmesin istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Ne yapalım istemiyorsanız terörist demeyiz ama bu onların eli kanlı teröristler ve sizin de onların destekçileri olduğunuz gerçeğini değiştirmez.

  Kürt'ler! - fonksiyonel

  Şiir yazana şair, resim yapana ressam, tıp okuyana doktor, harp okulunu bitirene asker denir. Kavramların içini dolduran, kişilerin yaptığı eylem ve davranışlar bütünlüğüdür. Bu ülkede DHKP-C olsun, PKK olsun, ASALA'da olsun.Sivil toplum örgütü değil. Tarihçeleri ideolojik bir saplantı içerisinde, masum insanların ölümüne sebep olmaktan öteye geçmedi. Deseniz, onlar acı çekti, travma yaşadı. Hiçbir acının, hiçbir travmanın rehabilitesi ölmek ve öldürmek üzerine kurulamaz. Irkçı cenahlar haricinde (onlar da o kadar dar ve sığ bir grup ki), hiçbir Kürt'e hain, terörist, bölücü gözüyle bakılmadı. Hakeza PKK'ya da -sadece Türk'ler değil Kürt'lerin yüzdesel çoğunluğu da dahil olmak üzere- özgürlük savaşcısı şuuruyla bakmadı. İnansanız da, inamasanız da. Çünkü bağnazlık kolay yıkılası bir durum değildir.

  Teröristin Milliyeti ırkı olmaz - 8525680

  Arkadaşım Kürte Terörist denmez, Terör faaliyetinde bulunana Terörist denir. Teröristin Milliyeti ırkı olmaz. Eğer Bu ülkede ve Dünya bir şekilde Kürt ismi Terörist özdeşleşmeye başlamışsa bunun sebebi sizsiniz.Ayrıca Eğer gerçekten barış isteseydiniz silahınızı çoktan bırakmıştınız. Sizin derdiniz manda himayesine girmek sahte bağımsızlık kazanmak. Allah hepimizin sonunu hayır etsin.