Kürtlerin önemli toplantısı ertelendi

Kürtlerin önemli toplantısı ertelendi
Kürtlerin önemli toplantısı ertelendi

Demirtaş ve Türk Erbil'e gitmedi.

Kuzey Irak'ın Erbil kentinde yapılması beklenen ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTK Başkanı Ahmet Türk'ün de katılacağı Kürt Ulusal Konferansı hazırlık toplantısı ertelendi

DİYARBAKIR - Yapılması 5 yıldır gündemde olan, son olarak Eylül 2011 yılında yapılması planlanan ancak, PKK 'nın 14 Temmuz Silvan saldırısı ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından iptal edilen Kürt Ulusal Konferansı için yapılması beklenen ön hazırlık toplantısı ertelendi.

Hazırlık toplantısı için bugün BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında olduğu 18 kişilik bir heyetin Irak'ın Erbil kentine gitmesi bekliyordu. Sadece Türkiye değil Irak, İran ve Suriye'den temsilcilerin de katılacağı ön hazırlık toplantısından sonra, konferans tarihinin belirlenmesi ve çağrı yapılması bekleniyor.

Önümüzdeki hafta içinde Erbil'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin de katılacağı ön hazırlık toplantısı için gidicek olan Türkiye heyetinde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Başkanı Ahmet Türk, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, KADEP Genel Başkanı Lütfi Baksi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve Diyarbakır Barosu gibi 18 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri yer alıyor. (dha/Ferit ASLAN)


  http://www.radikal.com.tr/114172711417271

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çünkü PKK artık Barzani'nin iktidarını da paylaşmak istiyor. - mehmetsakarya

  PKK, açıkladığı yeni muhtırada ne diyor. Güney Kürdistan'da PKK iktidar ortağı olacak. Yani PKK Barzani'ye diyor ki, "Barzani sen kim oluyorsun. Ben 5000 yıllık yüce geçmişiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni dize getirip iktidar ortağı oldum. Sen de K.Irak'ta iktidarı PKK ile paylaşacaksın." İşte Türkiye'yi huzura erdirecek bu iktidar kavgası. Türkiye'de AKP kolayca PKK'yı iktidar ortağı yaptı ama. Aynı şey K.Irak için söz konusu olamaz Çünkü buna ne İsrail ne de ABD müsade edebilir. O nedenle PKK artık Barzani'ye meydan okuma derdinde olacağından inşallah Başı beladan çıkmaz!!!