Kürtlerin sosyalist sola ihtiyacı var mı?

Kürtlerin sosyalist sola ihtiyacı var mı?
Kürtlerin sosyalist sola ihtiyacı var mı?
Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır, bugünkü yazısında HDP'yi masaya yatırarak "Kürt siyasi hareketinin sahiden sosyalist sola ihtiyacı var mı?" sorusuna cevap aradı.

Başbakan Erdoğan‘ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın, 27 Ekim’de kongresi yapılan HDP’nin bir ‘ Türkiye partisi’ olamayacağı yönünde başlattığı tartışmaya Vatan gazetsi yazarı Ruşen Çakır da katıldı.

Çakır, bugünkü köşesinde “Kürt hareketinin sahiden sosyalist sola ihtiyacı var mı?” diye sorarken, HDP özelinde Kürt hareketinin solla dansının tarihsel ve Gezi ekseninde analizini yapıyor.

İşte Ruşen Çakır’ın bugünkü yazısında bir bölüm:

Ortada çok ciddi bir uyum sorunu olduğu muhakkak. Şöyle ki, PKK 1970’li yılların sonlarına doğru Marksist-Leninist bir örgüt olarak doğdu, bu doktrine sahip kadrolar tarafından yönetildi ancak en büyük gelişimini solculuktan Kürt milliyetçisi çizgiye doğru yönelerek gerçekleştirdi. Sonuçta bugün Kürt siyasi hareketinin, büyük ölçüde sosyalist düşünceye sahip kadrolar tarafından yönetildiğini ama tabanda ezici çoğunluğu oluşturanların temel motivasyonunun Kürtlük ve Kürt kimliği olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla hareketin tavanı Kürt olmayan solcularla bir şekilde beraber yürümek isterken, taban bunu çok fazla dert edinmiyor, hatta böyle bir ihtimalden, kendi yürüyüşünü zora sokabileceği için uzak durmaya çalışıyor.

GEZİ FAKTÖRÜ
Eğer HDP ilk kongresini, örneğin geçen yıl yapmış olsaydı belki üzerinde konuşmaya bile kalkmaz, “nasıl olsa fos çıkacak” der ve geçerdik. Ancak Gezi direnişiyle birlikte Türkiye’nin bütün siyasi kalıpları altüst olduğu için “Bu daha başlangıç...“ sloganıyla yola çıkan HDP için “acaba...“ ile başlayan sorular soruyoruz. Çünkü HDP içindeki solcuların “Gezi ruhu“nu partiye taşıyabilmeleri durumunda marjinallikten sıyrılmaları ve onu “dışı Türk, içi Kürt“ bir parti olarak algılanmaktan kurtarmaları ihtimal dâhilinde.

Peki bu ne kadar mümkün? Şahsen çok mümkün olduğunu sanmıyorum, çünkü HDP içinde yer alan (dışında kalanların çoğu da öyle aslında) sosyalist soldan isimlerin Gezi’ye büyük ölçüde eski kalıplarla baktıklarını düşünüyor ve görüyorum. Örneğin, eğer “Gezi ruhu” denilen olguyu anlamış olsalardı, büyük bir kısmı yeni bir partide bu kadar ön plana çıkmaz, yerlerini genç ve yeni isimlere bırakırlardı.

İNENLER VE ÇIKANLAR
Şu notu mutlaka düşmek lazım: Genç Abdullah Öcalan, başta Mahir Çayan olmak üzere 1970’li yılların Türk sosyalistlerinden esinlenerek yoktan bir Kürt siyasi hareketi yarattı. Buna karşılık, Mahir Çayan’ın, Deniz Gezmiş‘in, İbrahim Kaypakkaya‘nın ve diğer devrimci liderlerin takipçisi olma iddiasındaki solcular bir zamanların güçlü sol hareketinin adım adım yok olmasının önüne geçemediler.

O zaman önümüzde şu sorular duruyor: Sosyalist solun yeniden güçlü bir şekilde varlık göstermesi mümkün mü? Mümkünse nasıl? Kendi Öcalan’ını çıkartarak mı? Değilse, sosyalistlerin tek seçeneği Kürt hareketine küçük bir parça olarak eklemlenmek midir?

Ve tabii ki esas soru: Kürt siyasi hareketinin sahiden sosyalist sola ihtiyacı var mı?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN…


  http://www.radikal.com.tr/115827011582709

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ihtiyacimiz var. - caglarkarademir

  Kurd'lerin kendini dilinde egitime,sagliga,hukuka ve siyasi ve bireysel ozgurluge ihtiyaci var. Biz Turk'lerin ise acil olarak kisisel psikiyatr ordusuna ihtiyacimiz var.

  Kürtler, başörtülüler ve yoksulluk - mlylmz

  Kürt hareketinin sınıfsal niteliğini göremeyen kafaların sorabileceği bir soru bu ancak. Türklerin sosyalist bir sola ne kadar ihtiyaçları varsa Kürtlerin de o kadar vardır. Görünürde başörtüsü meselesi olarak görülen meselenin de temelindeki sınıfsal niteliği göremeyenler nasıl bu yoksulları akepe gibi bir düzen partisine mahkum ettilerse, Kürt yoksullarını da bu düzen partilerine mahkum ettirmek istiyorlar.

  Kronik Kemalizm.. - Mehmet Devrim

  Kürt halkının Türk soluna ihtiyacı yoktur hatta fazlada önemsemiyorlar.Ancak Türk solunun İTC'ci Kemalizm hastalığından kurtulabilmesi ve Türk halkının özgürdüşüncesine vurulan parangadan kurtulabilmesi için Kürt özgürlük hareketine ihtiyacı vardır.Bunu duyarlı Türk solu ve Kürt özgürlük harektinin yönetim kadrosu iyi tahlil ediyorlar.Ancak bir gerçekte varki,Türk solundaki bazı kronik alışkanlıklar kolay aşılamayacaktır.HDP'nin kongreside çok aşikar olarak görülen odur.Bu durum Kürtleri tedirgin ediyor ancak taban şimdilik fazlada önemsemiyor.Hareketin başarısı Türk solunun duyarlılığıyla birlikte eski alışkanlıkları olan kibir ve ben merkeziyetçi tavırlarından kurtulmalarıyla orantılıdr.

  ...... - Arjinn

  Tersten okursak Kürtlerin sosyalist sola ihtiyacı olduğu için değil,sosyalist solun Kürtlere ihtiyacı olduğu için yani Kürtler olmadan Türkler özgürleşemeyeceği için HDP var.Ama aslında Kürtlerin ileri demokrasiye,insan haklarına ve evrensel değerlere ihtiyacı var ki onlarda akp gibi muhafazakar partide,chp gibi ulusalcı partide yada düne kadar Kürtleri kesip biçen insanları canlı canlı toprağa gömenlerin devamı olduğunu gizlemeyen hizbullahçı,derin devletçi partilerde hiç yok.O yüzdendir ki bahsedilen değerlerin bolca olduğu sosyalist soldan başka yoldaş mı,alternatif mi var?Altan TAN bir konuda haklı HDP yi sadece radikal sol parti olarak tanımlamak partiyi kadük bırakır.Nasıl ki muhafazakar olan kendisi BDP gibi bir partide yer alıp görev alabiliyorsa HDP de onun gibilerin daha fazla yer alması gerekir.HDP kendine bir misyon biçecek se bu radikal sol parti değil, iktidara talip bir ezilenlerin partisi olmalı.Böylece akp nin ideoloğu akdoğanın korkulu rüyası da olur,iktidrın ve çakma solcu ana muhalefetin uykularını da kaçırtır ki hiç bir şey yapmasa bile onları emekçi,sosyal ve daha solcu bir politika yapmaya iter.

  akp - ibrahimbaytak

  Kürtlerin sosyalist sola ihtiyacı var mı? AKP nin var. her yerde aday çıkartacaklar. CHP ye gelecek sol oyları engelleyecekler. Ama hayal görüyorlar. Seçimlerde BDP ye giden oları alabilirlerse belki.

  H.D.P. ye türkiyenin çok ihtiyacı var. - okkes cavus

  türkiye sosyalist partileri çok tutarlı kararlı olmalarına rağmen. tek başlarına çok fazla bir etkinlik gösteremiyorlardı. B.D.P. de tek başına mücadele ederken, türkiyenin batısına çok da fazla etki edemiyordu kürt partisi olarak yaftalanıyordu. gerek kürt solu gerek türkiye solu ülkenin gerçek bir sol parTiye çok ama çok ihtiyacının olduğunu iyi bildikleri için. kürt ve türkiye solcuları artık halklArın kardeşliği ve birliğini siloganda değil gerçek birleşimde olduğunu kanıtlamak için. herkesi kucaklayacak bir partinin kurulması zorunlu olduğuna inanarak bu birliği oluşturdular. artık türkiyede solun ikdidar olması için. herkesi ayırımsız insanı en yüce değer olarak alan bir yapıyla yola cıktı. tüm ezilenler yoksullukla boğuşanlar, emekliler kadınlar çingenler aleviler kürtler vel hasıl herkesin ülkemizde kardeşce yaşaması için bu partiye güç vermeli. elele omuz omuza kardeşce paylaşım ve insanın insan gibi onurlu yaşaması için. birlikde mücadele şartına evet diyen herkes kardeştir.diyoruz.....

  - momentum

  Var, hem de nasıl. Ahali-i İslamiye'nin bu topraklardaki bin yıllık çoğulculuk geleneği doğrultusunda zaten, kendi gerçekçi varoluş koşullarına sahip bir Kürt hareketi falan yok. Ama sol hareket var ve toplum içinde kendi gerçekçi varoluş koşullarına sahip: laiklik, batılılaşma, cinsel serbestilik, tarihi ve dini kimliğe olan nefret, mezhepsel tabanlar ve birazcık da global marksizm'den buranın payına düşenler gibi, çeşitli motivasyon alanlarına sahip. Kürt hareketi denen şey, Türkiye'deki toplam sol siyasetin başka bir segmenti sadece. Kürtlük, modern dünyada modası geçmiş sosyalist devrimciliği sahiplenmedeki yeni motivayonun adı. Çünkü artık prolaterya devrimi yapacağınızı söyleyemiyorsunuz, size gülüyorlar. CHP ile artık sadece dalga geçilen bir ortamda Kürtçülük, iyi ve geçerli bir solculuk versiyonu. Kürtçü'nün sağcısı olmaz. Hiç olmayacak. Kürtçü aynı zamanda laik, sosyalist, sol, batıcı, çağdaş-uygarlıkçı vesaire olmak zorunda. Hiç örnek aramaya gerek yok; Dersim fenomeninin kısa bir analizini yapın yeter. Kürt hareketinin doğuşu, üçüncü dünyadaki diğer batıcı küçük Müslüman kimlik gruplarının doğuşuyla aynı özelliği gösteriyor. Bu, 90 yıl önce Türkiye kendi devrimlerini yaparken böyleydi, bugün de Salih Müslim Rojava'da laik bir yönetim kurduklarını ve Batı'nın kendilerini desteklemeleri gerektiğini söylerken böyle.