Kurtulanlar anlatıyor: Türbülansa girdik zanettik

Kurtulanlar anlatıyor: Türbülansa girdik zanettik
Kurtulanlar anlatıyor: Türbülansa girdik zanettik
Kazadan kurtulan yolcu Hüseyin Sümer: Uçak toprak alana alçaldı, şaka yapıyor sandık

 

AMSTERDAM - İstanbul'dan Amsterdam'a giden ve yere çakılan THY'nin Tekirdağ isimli uçağında bulunan Hüseyin Sümer kaza anını CNNTÜRK televizyonuna şöyle anlattı: "Uçak birden toprak alana doğru alçaldı. Biz şaka yapıyor zannettik. Türbülansa girdik zannettik. Şokta nasıl düştüğünü anlamadık. Hala şoktayız. Uçağın parçalandığını fark ettik. Bir anda oldu. Daha sonra açık yerlerden dışarı çıktık. Uçakta bir kayıp var mı yok mu bilmiyorum. Ön tarafta kayıp olabilir. Bir hostesin çok ağır yaralı olduğunu gördüm. Uçağın türbülansa girdiğini zannettik. Hala şoktayız. Ön tarafta ne olduğu göremedik. Her şey bir anda oldu. Uçaktan çıkışımız esnasında panik oldu. Benim olduğum bölümde kopma vardı. Oradan kendimizi dışarıya attık. Şu anda etrafta 10-15 ambulans var."

 

-5 SANİYEDE OLUP BİTTİ-

 

 

Kazadan sonra kendi imkanlarıyla sağ salim uçaktan dışarıya çıkan Mutlucan soyadlı bankacı, NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, "Normal iniş yaparken bir anda hava boşluğu gibi bir durum oldu, uçak kontrolden çıktı ve aniden alçalarak çakıldı. Her şey 10 saniye bile değil, 3-5 saniyede olup bitti. Biz, pilot durumu kontrol eder diye bekliyorduk, ama birden düştük ve durduk. Tarla gibi bir yere indik" dedi.

Mutlucan, her şey saniyeler içerisinde olduğu için düşüş sırasında değil, uçak durduktan sonra panik yaşandığını ifade ederken, kuyruk bölümünde oturduğunu söyleyen bir başka yolcu Kerem Uzel de "Bağrışmalar oldu, piste 600 metre kadar bir mesafede çakıldık" dedi. Mutlucan da "biz ne oluyor diyene kadar yere inmiştik bile" diye konuştu. Pilotun son anonsunun, olağan iniş anonsu olduğunu, anonsta, "15 dakika sonra inmiş olacağız" dendiğini ifade eden Mutlucan, "Ama 7-8 dakika sonra çakıldık. Bir hava boşluğu gibi bir şey oldu ve uçak aniden alçaldı" dedi.Uçaktan kendisinin çıktığını anlatan Mutlucan, "benimle birlikte 15-20 kişi de uçaktan kendisi çıktı. Geride kalanlar, sıkışanlar da vardı, onları da gelen ekipler çıkardı. Yeteri kadar ambulans geldi, yolculara yardım etti" diye konuştu.