Kurtuluş günüde içki içeri AKP'li üyeler dışarı

Kurtuluş günüde içki içeri AKP'li üyeler dışarı
Kurtuluş günüde içki içeri AKP'li üyeler dışarı

Belediye Başkanı Dalgıç (sağda), içkiye karşı çıkan Bayram Başelma'yı (kırmızı kravatlı) dinledi.

Resepsiyonda gerginlik çıktıFerhat AKGÜN


TEKİRDAĞ -Düşman işgalinden kurtuluşunun 87'nci yıldönümü dolayısıyla Tekirdağ’da verilen resepsiyonda CHP'li belediyenin içki vermesini protesto eden AK Partililer salonu terk etti.
Kentin işgalden kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle dün akşam Tekirdağ Belediye Başkanı CHP'li Adem Dalgıç, Namık Kemal Üniversitesi Piramit Salon'da resepsiyon verdi. Resepsiyona, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgenerel İsmail Gümüştekin, Belediye Başkanı Adem Dalgıç, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcileri katıldı. Başkan Dalgıç, yaptığı konuşmada, bugünlere gelmek için çok büyük mücadele verildiğini belirterek, bundan sonra daha da çok çalışılması gerektiğini söyledi. Resepsiyonda, Tekirdağ Valisi Kemelek, Garnizon Komutanı Gümüştekin, Başkan Dalgıç ve eşleri ‘kurtuluş pastasını’ kesti.
Resepsiyonda içki dağıtılması AK Partili'lerin tepkisine neden oldu. İçki verilmesine tepki gösteren AK Parti'li Belediye Meclis Üyesi Bayram Başelma, Belediye Başkanı Dalgıç'ın yanına giderek şehitleri anarken içki içmenin yanlış olacağını söyledi. Başelma, Başkan Dalgıç ile konuşmasının ardından salonu terk ederek resepsiyondan ayrıldı. Resepsiyona katılan AK Parti İl Başkanı Soner Çizen ve bazı partililer de içki dağıtılmasını protesto ederek salonu terk etti. Başelma, şunları söyledi:
“Bugün Tekirdağ’ın kurtuluş gününü kutladık. Bugün Tekirdağımızın her karış toprağı kanla bulanmışken, şehitlerimiz bizim burada rahat yaşamamız için canlarını seve seve vermişken, resepsiyonda içki verilmesi beni yaralamıştır. Ben de sayın başkana bunun doğru olup- olmadığını sordum. Bireysel tepkimi ortaya koydum. Bundan sonra içkinin verileceği resepsiyonda bulunmayacağım. İçki verilmesini protesto ediyorum.”
Belediye Başkanı Dalgıç, bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı.  (dha)