Kurucusu Jitem'i anlattı

Kurucusu Jitem'i anlattı
Kurucusu Jitem'i anlattı

Emekli Binbaşı Arif Doğan, görevini 1990?da emekli Tuğgeneral Veli Küçük?e devretti. Jitem Grup Komutanı Cem Ersever, emekliye ayrıldıktan bir süre sonra öldürüldü; cinayet hâlâ aydınlatılamadı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım da Jitem?e çalışan isimlerden...

Arşivde Jitem'in nasıl kurulduğu ve çalıştığını anlatan belgeler var. Jitem'cilere göre yasadışı örgütlerle ilişki, ev bombalama gibi illegal tedbirler meşruymuş!

Hep ‘Yok’ denildi!
Varlığı hep yalanlanan Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele’nin (Jitem) ‘arşiv’i Ergenekon tutuklusu emekli Binbaşı Arif Doğan’da çıktı. Buna göre 1987’de oluşturulan Jandarma İstihbarat Grup ve Tim Komutanlıkları, ‘Teröre karşı etkin olmak için istihbarat, sorgu ve operasyon bütün olmalı’ talebiyle 1988’de Jitem adını aldı.

‘Deşifre olmadan...’

Jitem’ciler, ‘(PKK) örgütü geri bölgesinde vurmak için, bir başka (yasadışı) örgütle’ temastaymış. Bir belgede ‘evleri havaya uçurup, PKK bildirisi bırakmak’tan söz ediliyor. Bir diğer belgeden: “PKK’ya yöre halkının antipatisini kazandıracak hareketleri deşifre olmadan uygun dozda yapma...”

Ersever’in silahı

“Yöre halkı adil-otoriter davranıştan hoşlanır, bu suçluyu adil yargılayıp anında infaz durumunu ortaya çıkarır” denilen belgelerde, ‘istihbarat timlerinin illegal tedbirler alması normal’ ifadesi de var. Arşivin çıktığı depodaki bir Kalaşnikof, Jitem’in kurucularından Cem Ersever’e ait olabilir!