Kurukafa sırra kadem bastı

Radikal'in Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün bahçesinde bulduğu kurukafa kayboldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, bahçeye 'başka bir yerden' geldiğini iddia ettiği...
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Radikal'in Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün bahçesinde bulduğu kurukafa kayboldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, bahçeye 'başka bir yerden' geldiğini iddia ettiği kurukafanın 'başka bir yere' gönderildiğini söyledi. Kültür ve Sanat Emekçileri Sendikası Başkanı Kemal Sevgisunar ise "Kurukafayı nereye gömdülerse bulup çıkarsınlar" diye konuştu.
Mustafa İsen, Radikal'in bulduğu ve 15 Mart'ta haberleştirdiği 'kimliği meçhul' kurukafanın sit alanı olan bahçeden kazı sonucu çıkmadığını ileri sürdü. Mustafa İsen, Radikal'in sorusu üzerine, "Bahçeye başka yerden gelen toprağın içinden çıkmış. Büyütecek bir şey yok" dedi. İsen, kurukafanın akıbeti ile ilgili soruya, "Herhalde alıp başka bir yere koydular" yanıtını verirken, 'başka yer'in neresi olduğu hakkında bilgi vermedi.
'İhbarcıyı arıyorlar'
Kemal Sevgisunar ise Bakanlığın konuyu örtbas etmeye çalıştığını ileri sürdü.
Kurukafanın, kaybolduğunu belirten Sevgisunar, "Kurukafa bahane oldu. Bakanlıkta cadı avı başlattılar. Olayı basına yansıtan 'ihbarcıyı' arıyorlar. Olayı aydınlatmak Bakanlığın boynunun borcu. Kurukafayı nereye gömdülerse bulup çıkarsınlar" diye konuştu. Sevgisunar, "konuyu bir kurukafaya indirgemenin doğru olmayacağına" dikkat çekerken, "Bahçe sit alanı. Yapılan kazı sırasında başka iskeletler de çıkmış. Ama hepsi sır oldu" iddiasında bulundu.