Kuruyan Azap Gölü'nde kuşlar azap çekiyor

Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü'nden sonra Aydın'ın üçüncü büyük sulak alanı olan Azap Gölü'nün kurumasıyla karada kalan balıklar öldü.

AYDIN - Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü'nden sonra Aydın'ın üçüncü büyük sulak alanı olan Azap Gölü'nün kurumasıyla karada kalan balıklar öldü. Gölün müdavimi yüzlerce kuş çatlayan topraklarda su ararken çocuklar elleriyle yılanbalığı avlamaya başladı.
Çevresinde tarımsal sulamadan yararlanılan Azap Gölü'nü Büyük Menderes Nehri besliyor. Ancak kuraklık nedeniyle beş aydır nehirden göle su verilmiyor. Yaz ayları başında gölün tehlikede olduğunu, yetkililerin acil önlem alması gerektiğini söyleyen Ekosistemi Koruma ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği'nin (Ekodost) uyarıları dikkate alınmayınca gölün suları çekildi.
Ekodost Başkanı Bahattin Sürücü göçmen kuşlar için zengin besin kaynaklarına sahip Azap Gölü'nün, 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' ilan edilmesi için iki ay önce Çevre ve Orman Bakanlığı'na başvurduklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Sürücü, "Uyarılarımız ciddiye alınmadı. Oysa bugün gölde balık ve canlı kalmadı. Kuşlar şaşkın. Daha önce sulak buldukları alanda şimdi çatlamış toprakları görüyorlar. Acil önlem alınması gerekir" dedi.