Kuş gibi öten cipin parası geri verilecek

Tüketici Mahkemesi, hiçbir arızası olmayan, ancak motorundan kuş sesine benzer bir ses gelen cipi 'ayıplı mal' saydı. Mağdur tüketiciye cipe verdiği 63 bin YTL'si yasal faiziyle birlikte geri ödenecek. Turizmci Burak Berberoğlu...

ANTALYA - Tüketici Mahkemesi, hiçbir arızası olmayan, ancak motorundan kuş sesine benzer bir ses gelen cipi 'ayıplı mal' saydı. Mağdur tüketiciye cipe verdiği 63 bin YTL'si yasal faiziyle birlikte geri ödenecek. Turizmci Burak Berberoğlu, 2005 yılında eşi Ayşe Fatma Berberoğlu'na cip aldı. Cipin turbo motorundan gelen sesten rahatsız olan Berberoğlu, üç kez teknik servise gittiyse de, çare bulunamadı. Sorun mahkemeye taşındı.
Çiftin avukatı mahkemeye verdiği dilekçede şöyle dedi: "Cip kullanmak bir ayrıcalıktır ve keyiftir. Günümüz şartlarında oldukça pahalı olan
aracı satın alan müvekkilim, sadece keyif yapmak, üstün teknolojik nimetlerinden faydalanmak için ödeme yapmıştır. Ancak müvekkilim cipe her bindiğinde motordan gelen kuş sesine benzer bu ses yüzünden rahatsız olmuş ve sinirleri bozulmuştur."
Motordan kuş sesine benzer bir ses geldiği bilirkişi raporuyla da tespit edilince, Antalya Tüketici Mahkemesi, 4077 Sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu ve garanti belgesinin 14'üncü hükmü gereğince, cipin satıcı firmaya iade edilmesine ve 63 bin YTL'nin de yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.