Kuş gözlemede en hızlı Türkiye

Dünya Kuşları Koruma Kurumu Avrupa Bölümü verilerine göre, kuş gözlemciliğinde son üç yılda en hızlı gelişim Türkiye'de yaşandı.

İZMİR - Dünya Kuşları Koruma Kurumu Avrupa Bölümü verilerine göre, kuş gözlemciliğinde son üç yılda en hızlı gelişim Türkiye'de yaşandı. Doğa Derneği Kuş Gözlem Ağı Sorumlusu Eray Çağlayan, doğayı korumada çok önemli olan kuş gözlemciliğinin, Türkiye'de, başta üniversite gençliği olmak üzere her yaştan ve meslek grubundan insanların katılımıyla geliştiğini söyledi. Çağlayan, Dünya Kuşları Koruma Kurumu Avrupa Bölümü'nün, AB ve aday ülkeler arasında yaptığı değerlendirmede, Türkiye'yi, kuş gözlemciliği ve koruma çalışmalarında Avrupa'nın en hızlı gelişen ülkesi olarak belirlediğini ifade etti.
Türkiye'de 1960'lı yıllarda akademik çalışmalarla başlayan kuş gözlemciliğinin, 1990'ların sonundan itibaren önemli bir ivme kazandığını belirten Çağlayan, şu bilgileri verdi: "Bu yıllarda kurulan amatör kuş gözlem topluluklarıyla, kuş varlığı hakkında veriler oluşmaya başladı. Türkiye, Avrupa'da kuş gözlemciliği ve koruma çalışmalarında en hızlı gelişim gösteren ülke olma başarısını, son üç yılda yaptığı atılımla yakaladı.
Kadınlar da ilgi gösteriyor
Ankara, İstanbul, İzmir ve Samsun'daki kuş gözlem toplulukları, 2002'den beri 23 ilde faaliyet göstermeye başladı. Amatör kuş gözlemcisi sayısı 29'dan 519'a yükseldi. Kuş gözlemciliği, Avrupa ülkelerinde daha çok erkeklerin ilgilendiği bir hobi. Ancak Türkiye'de kadınların da ilgisini çekiyor. Gözlem topluluklarındaki doğaseverlerin yarısı kadınlardan oluşuyor.
Kuş gözlemciliği hobi niteliğinin yanında doğanın korunmasına da çok önemli katkı sağlayan bir uğraş. Kuş gözlemcileri kuşların tür, sayı, üreme durumuyla ilgili veriler tutuyor. Bu veriler ışığında tür popülasyonlarındaki değişimler en kısa zamanda belirlenebiliyor. Kuş gözlemciliğinin gelişmesiyle Türkiye'nin kuş varlığına ilişkin birçok veriye ulaşıldı."


    http://www.radikal.com.tr/7448197448190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.