Kuş gribi karantinası kaldırılıyor

Manyas ilçesinin Kızıksa beldesinde, bir hindi çiftliğinde kuş gribi vakasına rastlanmasının ardından başlatılan karantina uygulaması bugün sona eriyor.

BALIKESİR - Manyas ilçesinin Kızıksa beldesinde, bir hindi çiftliğinde kuş gribi vakasına rastlanmasının ardından başlatılan karantina uygulaması bugün sona eriyor.
Kızıksa'da Mehmet Eksen'e ait çiftlikte, 1 800 hindinin telef olmasından sonra başlatılan karantina uygulaması 21 günü tamamladı. 8 Ekim'de kuş gribi tespitinin yapılmasından sonra, içinde beldenin de yer aldığı 3 kilometre çaplı alanda kanatlı hayvan ve ürünlerinin giriş çıkışı yasaklanmıştı. 7 kilometre çapa sahip alanda da giriş-çıkışlar kontrollü sağlanmıştı. Beldede 15 Ekim'de sona eren çalışmalarda, 10 bine yakın kanatlı hayvan imha edildi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, hükümetin, karantina uygulamasının sona erdiğini dünyaya duyururken, hastalığın tek noktada görüldüğü ve başarıyla mücadele edildiğini iyi anlatması gerektiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7614087614080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.