Kuş gribi Türkiye'de: Bakan Eker: Tedbir aldık

Dünya Sağlık Örgütü ve AB'nin acil önlem planı geliştirdiği kuş gribi, Türkiye'de de görüldü. Manyas'ta 1800 hindi, kuş gribinden telef oldu. Bölge karantinada. Tarım Bakanı Eker: "Durum kontrol altında, korkulacak bir şey yok."

BALIKESİR - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve AB'nin acil önlem planı geliştirdiği kuş gribi, Türkiye'de de görüldü. Risk bölgesi olarak görülen Balıkesir'in Manyas ilçesinde, bin 800 hindi bir gecede telef oldu. Yetkililer, hindilerin kuş gribinden öldüğünü açıkladı.
Kuş gribini taşıyan yabanördeklerinin konaklama güzergâhında bulunan Manyas'ın, Kızıksa Beldesi'nde Mehmet Eksen'e ait çiftlikteki bin 800 hindi, geçen salı gecesi peş peşe telef oldu. Bunun üzerine, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan ekipler, ilçeye geldi. Manyas Kaymakamı Resul Çelik başkanlığında kriz masası oluşturuldu.
Hindilerin, ölüm nedenlerinin belirlenmesi için, telef olan hayvanlardan bazıları İzmir'e Ege Üniversitesi Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Diğerleri ise toprağa gömüldü. Hindilerin barındığı çiftlik önceki gün dozerlerle yıkıldı. İki dönüm arazi ilaçlandıktan sonra, üzerine toprak döküldü.
'Tüm kanatlılar imha edilecek'
İlçeye 10 kilometre, Manyas Gölü'ne 500 metre uzaklıkta bulunan beldeye ve Manyas'a kanatlı hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Oluşturulan kriz merkezinde Balıkesir Valivekili Halil Yavuz Kaya, Manyas Kaymakamı Resul Çelik, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan gelen heyet toplantı yaptı. Toplantıdan sonra Vali Vekili Kaya, şu bilgileri verdi: "Hayvanlar, kuş gribinden telef oldu. Bölgeyi karantiya aldık. Endişelenecek bir durum yok. Bölgedeki tüm hindi ve tavuklar, sahipsiz kedi ve köpekler imha edilecek. Üretici Mehmet Eksen de herhangi bir riske karşı ilaçlı tedaviye alındı." Hastalığın görüldüğü bölgede avlanma yasağı ilan edildi.
Türkiye'de bu konudaki ilk tatbikat geçen ay Balıkesir' Bandırma'da yapılmıştı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, göçmen kuşlar aracılığıyla Manyas'a bu gribin taşınabileceğini göz önüne alarak önceden önlem aldıklarını belirterek, "Durum kontrol altında. Arkadaşlarımız bölgedeki çiftliklerde inceleme yapıyor. Korkulacak bir durum yok" dedi.
Acil eylem planı devrede
Bakanlığın açıklamasında ise, Tavuk Vebası Ulusal Acil Eylem Planı'nın devreye konulduğu belirtildi. Hastalığın AB ve Uluslararası Hayvan Hastalıkları Ofisi'ne bildirildiği kaydedilen açıklamada, "Her türlü hastalık şüphesi ve ölümlerin bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir. Hastalık olay yerinde kontrol edilip hasta hayvanlar imha edildiğinden, veteriner gözetiminde kesilen kanatlı etlerinin tüketilmesinde sakınca yoktur." (dha, aa)
Yeşilbaşlı ördeklere dikkat çekilmişti
Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Radikal'de yayımlanan 'Kuş gribi kapıya dayandı' başlıklı haberde "Göçmen kuşlar hastalıktan ishal oluyor ve göç yolları üzerindeki ülkeleri tehdit ediyor. Özellikle yeşilbaşlı ördekler etkili. O ördekler Manyas'ta konaklıyor" demişti.
Güney Asya'da milyonlarca hayvanın itlaf edilmesine yol açan kuş gribi, Romanya'yı da korkuttu. Göçmen kuşlarıyla ünlü Tuna bataklıklarındaki kuğu ölümleri üzerine dün inceleme başlatıldı.
Kuş gribi nedeniyle 2003'ten bu yana 60'ı aşkın kişi öldü. Uzmanların en büyük endişesi, bugüne kadar hayvandan insana bulaşan virüsün mutasyon geçirerek insandan insana bulaşabilir hale gelmesi. Hastalığı kontrol altına almak için hastalıklı kuşlarn itlafı ve karantina uygulanıyor. Kuş gribi virüsü, yarım saat boyunca 70 derece ısıya maruz kalırsa yok oluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7596037596030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.