Kuş gribinde ilaç yarışı

Çin'de yetişen bir bitki, kuş gribiyle ilgili ilaç çalışmaları yapan çevrelerin gündemine baş sıraya oturdu. Çin'de çocuklarda, kolit tedavisi için kullanılan 'yıldız anasonu' isimli bu bitki, küçük egzotik bir ağacın sıradışı meyvesi olarak tanımlanıyor.

LONDRA - Çin'de yetişen bir bitki, kuş gribiyle ilgili ilaç çalışmaları yapan çevrelerin gündemine baş sıraya oturdu. Çin'de çocuklarda, kolit tedavisi için kullanılan 'yıldız anasonu' isimli bu bitki, küçük egzotik bir ağacın sıradışı meyvesi olarak tanımlanıyor. Britanya'daki süpermarketlerde de meyankökünü andıran keskin aromasıyla tüketicilere sunulan yıldız anasonu, kuş gribi virüsüyle karşılaştıkları düşünülenlere verilen Tamiflu adlı ilacın hammaddesini de oluşturuyor. İsviçreli ilaç devi Roche tarafından üretilen Tamiflu, kuş gribi enfeksiyonunu engelleyememekle birlikte hastalığın şiddetini azaltabiliyor.
Tamiflu üreticisi Roche, Çin'in dört eyaletinde yetişen bitkinin tohumlarının kullanıldığını ve büyük miktarda tohuma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Bölgedeki çiftçiler tarafından Mart ve Mayıs ayları arasında hasatı yapılan yıldız anasonunun Tamiflu olması için, toplam bir yıl süren 10 aşamalı bir üretim sürecine ihtiyaç duyuluyor. Milyonlarca tablet sipariş alan Roche yetkilileri, bu nedenle yeni siparişleri teslim etmenin 12 ay sürebileceğini belirtmişti.
Tamiflu için sadece Çin'in dört eyaletinden tedarik edilen bitki hasatının yüzde 90'ı da yine Roche tarafından kullanılıyor. Şirket, ilacın patent koşullarının gevşetilerek diğer şirketlerin de üretici pozisyonuna gelebilmesi için Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) ve diğer firmaların baskısı altında. Roche yetkilileri ise diğer şirketler için üretime geçmenin zor olacağını söylüyor.
'Yıldız anasonu kaynakları kıt'
2004 ve 2005 yılında Tamiflu üretimini iki katına çıkaran Roche, 2006'da da üretimi ikiye katlamayı planlıyor. İlacın üretim sürecinin karmaşıklığına değinen yetkililer, diğer şirketlerin üretim kapasitesini oluşturabilmelerinin iki üç yıl alabileceğini açıkladı. Şirketin ortaya koyduğu en büyük sorun, ilacın hammaddesi olan yıldız anasonu bitkisinin kıtlığı. (The Independent)


    http://www.radikal.com.tr/7603027603020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.