Kuş gribinde son durum

5 bin 350 kanatlı itlaf edildi, Manyas'ta 'Tavuk Vebası Var' tabelaları dikildi, kuşlara ağ gerildi.

Balıkesir'in Manyas ilçesinde ortaya çıkan kuş gribi salgını bölge karantinaya alınıp yayılmasını engellemek için çalışmalar devam ederken, 1800 hindinin telef olduğu ve 5 bin 350 kanatlı hayvanın itlaf edildiği Kızıksa beldesi ile 18 köyde karadan ilaçlama yapılıyor. Köylerin girişine ‘Bu köyde tavukk vebası vardır’ yazılı tabelalar asıldı. Bölgenin havadan ilaçlanması için dün uçak arandığını belirten Balıkesir Valiliği, traktörlerle yapılan ilaçlamanın yeterli bulunduğunu ve uçakla ilaçlamaya atık gerek duyulmadığını açıkladı. Korunma amaçlı ilaçlı tedavi uygulananların sayısı, ekiplerdeki iki görevlinin daha katılımıyla dokuza çıktı.
Kızıksa'da bir hafta önce Mehmet Eksen'e ait çiftlikte 1800 hindinin bir gecede telef olmasıyla ortaya çıkan salgına karşı verilen mücadele, Avrupa'daki ilgili kuruluşlar tarafından takdirle karşılandı. 5 Eylül günü Manyas ve çevresinde Tarım Müdürlüğü ve sağlık ekiplerinin yaptığı tatbikat, bir ay sonra ortaya çıkan kuş gribine karşı mücadelenin başarılı olmasını sağladı. Bölgede mücadelenin organizasyonuyla ilgilenen bir yetkili, tatbikattaki senaryoyu aynen yaşadıklarını söyledi. Kuş gribinin ortaya çıktığı andan itibaren başta Kızıksa beldesi olmak üzere çevredeki köyleri tarayan ekipler, çiftliklerin yanında evlerde beslenen kanatlı hayvanları da itlaf ediyor. Ekipler dün gece de 2500 tavuk, hindi, kaz ve ördeği, kapalı depoya konulup zehirli gaz vererek itlaf etti. Kızıksa ve çevresinedik köylerde üç günde itlaf edilen kanatlı hayvanların sayısı 5 bin 350'ye ulaştı.

'Kırmızı bölge'
Karantina uygulaması nedeniyle canlı kanatlı hayvanın çıkışına izin verilmeyen bölgede salgının ilk gününde hindilerin telef olduğu çiftliğin çevresindeki 3 kilometrelik bölge, ‘Kırmızı bölge’ ilan edildi. Kuş gribi virüsüne karşı bu bölge kireçlenip, ilaçlandı. Bölgede bazı kuşların leşinin bulunması üzerine İzmir Veteriner Kontrol Müdürlüğü’nden gelen heyet, 250 türden 3 milyon kuşun gelip konakladığı Manyas Kuş Cenneti'ne 10 metre yüsekliğinde 3 büyük ağ gerip göçmen kuşları yakalayıp, virüs bulaşıp bulaşmadığını incelemek için dışkılarını incelemeye başladı. Ağlarla yakalan kuşlar dışkı numunesi alındıktan sonra doğal ortama salınıyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan özel kıyafetli ekipler, geçen salı gecesi 1800 hindinin telef olmasından sonra, geçen cumartesi gecese Sıtkı Bozkurt'un çiftliğindeki 2 bin 600 hindiyi zehirli gazla itlaf etti. Ekipler pazar ve pazartesi günü ile dün de itlaf çalışmalarını sürdürdü. Kuş gribi salgınında çiftlikte telef olan 1800 hindinin artından ekiplerin itlaf etitği hindi sayısı 2 bin 800'e, tavuk sayısı 2 bin 250'ye ördek sayısı 250'ye, kaz sayısı da 50'ye ulaştı.
Tarım Müdürlüğü yetkilileri, devletin itlaf edilecek hayvanların bedelini ödeme kararının çalışmalarını kolaylaştırdığını açıkladı. Şu anda tespit edilen tüm kümeslerdeki hayvanların itlaf edildiğini açıklayan yetkililer, “Şimdi mahalle ve köylerde dolaşıp, kanatlı kümes hayvanları arıyoruz. Bunların sayısının 1500'ü geçeceğini sanmıyoruz. Anonsları duyan aileler kendileri hindi, tavuk ve ördek gibi hayvanlarını bizlere teslim ediyorlar” diye konuştu.
Kuş gribi bulaşmış olabileceği şüphesiyle üreticilerden Mehmet Eksen ve Sıtkı Bozkurt ile salgınla mücadele eden ekiplerdeki beş görevliye geçen hafta sonundan itibaren koruma amaçlı ilaçlı tedavi uygulanıyor. Ekiplerdeki iki görevlinin de bugün şüpheliler arasına katılmasıyla koruma amaçlı ilaçlı tedavi görenlerin sayısı dokuza çıktı.

Karantina 21 gün sürecek
Manyas’ta 8 Ekim'de başlayan karantina 21 gün devam edecek. Karantina süresinin 29 Ekim'de dolmasından sonra yeniden uzatılabileceği belirtildi. Manyasi ilçesi ve Kızıksa beldesinde ‘kırmızı alarm’ veren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ekipleri, 18 köyün girişine de ‘Burada Tavuk Vebası Var’ tabelası astı. Tabelaların daha çok halkın dikkatinin çekilmesi amacıyla asıldığını belirten yetkililer, Manyas’a giriş yapan tüm araçlarda dezenfekte uygulamasının karantina süresince aksatılmayacağı açıklandı.
Bu arada Bandırma’daki Türkiye’nin tavuk eti ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan kesim tesisleri ve çiftliklerdeki önlemler de artırıldı. Çalışan personelin izinlerini kaldırılırken, çalışanlara kuş gribine karşı alınması gereken önlemler anlatıldı, yapılması gerekenler hakkında bilgi verildi. Çiftliklerde ve tavuk kesim tesislerinde maskesiz, eldivensiz ve bonesiz adam çalıştırmayan tesis sahipleri binaların çevrelerini kireçlerken, Manyas yönünden gelen araçlar tesislere yaklaştırılmıyor.

Valilikten açıklama
Balıkesir Vali Vekili Halil Yavuz Kaya, dün 500 dekarlık bir alanın ilaçlandığını, bugün de yine yaklaşık 500 dekarlık alanda ilaçlama çalışmalarının süreceğini bildirdi. Kaya, bölgenin uçakla havadan dezenfeksiyonuna ise şimdilik gerek duyulmadığını söyledi. Valiliğin dünkü basın duyurusundaki “Temin edilebildiği takdirde uçakla havadan dezenfekte işlemi yapılacaktır” denildiği hatırlatılınca da Kaya, şimdilik buna gerek kalmadığını söyledi. Kaya, “Uçak temini gayretinde değiliz. Gerekirse, uçak olur hava şartları da uygun olursa havadan da ilaçlama yapılabilir” dedi.
Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği yöneticilerinin bölgeye gelerek hayvanların itlaf edilmesini ‘katliam’ olarak değerlendirmesine de tepki gösteren Kaya, “Biz katliam yapmıyoruz ki, virüsle mücadele ediyoruz. Bazıları bu olayı bile şova çevirmek istiyor” dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7598427598420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.