Kuş gribine dikkat!

Rusya'ya ulaştı
Dünya, Uzakdoğu'da başlayıp Rusya'ya ulaşan kuş gribine karşı önlemleri tartışıyor. Göçmen kuşlardan kümes hayvanlarına bulaşan hastalık nedeniyle alarm veren BM Dünya Sağlık Örgütü, üyelerin kendi koşullarına uygun önlem geliştirmesi için bastırıyor. Türkiye'de de mesai başladı.
'Çok erken başladık'
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Radikal'e konuştu: "Hastalık kanatlı hayvanlar arasında yayılıyor, henüz insandan insana bulaşma yok. Bilim adamları, Tarım Bakanlığı'nı da dahil eden ulusal program hazırlıyor. En erken işe koyulan ülkelerden biriyiz."
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - Güneydoğu Asya'da ortaya çıkıp göçmen kuşlarla Rusya'ya ulaşan kuş gribi, Türkiye'de de tedirginlik yaratıyor. Çünkü hastalığı taşıyan yabanördeklerinin konaklama güzergâhında Manyas Kuş Cenneti de bulunuyor. Hastalık, özellikle çok sayıda tavuk çiftliği bulunan Marmara Bölgesi'ne sıçrarsa, tehlikenin boyutu büyüyecek. Uzmanlar, Rusya'da insan vakası görülürse, Türkiye için de tehlikenin başlayacağını belirtiyor.
Avrupa da tedirgin
Avrupa Birliği (AB), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hastalıkla ilgili acil önlem planları geliştirirken BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ağustos sonunda yaptığı bir uyarıyla, kuş gribi virüsünün Avrupa ve Ortadoğu'ya yayılma ihtimali bulunduğunu açıkladı. Çünkü göçmen kuşların güzergâhında Azerbaycan, İran, Irak, Gürcistan, Ukrayna ve Akdeniz ülkeleri var. Yani gribin bu ülkelerde görülmesiyle Avrupa'ya sıçraması, an meselesi olabilir.
Dışkı tehdidi
Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, bugüne kadar 100 kişinin ölümüne neden olduğu sanılan kuş gribi mikrobunun sırrının henüz çözülemediğini belirterek şu bilgileri verdi:
"Güneydoğu Asya'da birçok tavuk, hastalandığı anlaşılır anlaşılmaz yok edildi. Ancak bununla da sorun ortadan kalkmıyor. Çünkü virüs göçmen kuşlar yoluyla taşınıyor. Bu kuşlar hastalık nedeniyle ishal oluyor. Uçarken dışkılayabildikleri için, göç yolları üzerindeki ülkeleri tehdit ediyorlar. Özellikle yeşil başlı ördekler, yani yabanördekleri hastalığın taşınmasında etkili. O ördekler Türkiye'ye de geliyor ve Kuş Cenneti'nde konaklıyor."
'Antikoru yok'
Kuş gribinin henüz insandan insana bulaşmadığını vurgulayan Eraksoy şöyle devam etti: "Virüs, insandan insana bulaşmak için gereken özelliği henüz kazanmış değil. İnsandan insana geçerse büyük bir kitlenin etkilenmesi söz konusu. Çünkü hiçbir insanın buna karşı geliştirdiği antikor yok. Hastalık daha çok kışları görülüyor. Grip belirtileri gösteriyor; yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, bütün vücuda yayılan kas ve eklem ağrıları, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi. Hasta gripten değil, hastalık tablosunun neden olduğu komplikasyonlardan ölüyor; örneğin beyin iltihabından veya şeker hastasıysa şeker komasından, kalp hastasıysa kalp krizinden... Türkiye'de hastalık tablosu açısından henüz endişelenmeyi gerektirecek bir bulgu yok. Ancak kişi Güneydoğu Asya'ya gitmiştir, hasta kuşların olduğu bölgede dolaşmış, o havayı solumuştur. Türkiye'ye döndükten sonra grip belirtileri başlarsa, uyanık olunmalı."
İki yılda 65 kişi öldü
Endonezya'da, dün 27 yaşında bir kadının ölümüyle, ülkede kuş gribinden hayatını yitirenlerin sayısı beşe yükseldi. Altı kişi de hastanede. Endonezya'da geçen hafta 'acil durum' ilan edilmiş, Sağlık Bakanı Siti Fadillah Supari, durumu bir 'salgın' olarak nitelendirmişti. İki yıl önce ortaya çıkan kuş gribi nedeniyle, Tayland'da 12, Vietnam'da 44, Kamboçya'da da dört kişi öldü. Bu kişilerin hasta hayvanlarla doğrudan temas ettiği ve özellikle küçük çocukların hastalığa karşı daha zayıf olduğu belirtildi.
Tavuk eti yemek risk yaratıyor mu?
Kuş gribinin belirtileri neler?
Belirtiler tıpkı diğer grip tiplerindeki gibi ateş, kırgınlık, boğazda acı ve öksürük. Bazı kişilerde konjonktiv iltihabı da oluşabilir. Virüsün sadece akciğer değil bütün organları etkileyebileceği ortaya çıkarıldı.
İnsanlara nasıl bulaşıyor?
1997 yılında hayvanlardan insanlara geçebildiği anlaşılan kuş gribi virüsü (H5N1), insanların hasta hayvanlarla yakınlaşmayla bulaşıyor. Hayvanın dışkısıyla atılan virüs solunum yoluyla insana bulaşabilir. Hastalık Uzakdoğu'da fare ve kedilerde de görüldü.
İnsandan insana geçebilir mi?
Henüz kesin değil. Ancak Tayland'da ölen bir anne ve kız ve Vietnam'da ölen iki kardeş vakalarında insandan insana bulaşma olasılığı üzerinde duruluyor.
Kaç türü var?
Bu virüsün 15 çeşidi var. İnsanı etkileyen sadece H5N1 türü.
Çekinmeden tavuk yemeye devam edebilir miyiz?
Evet. Uzmanlar virüsün yiyecek yoluyla geçmediğini, virüsün hayvanın sindirim sisteminde taşındığını ve tavuk yemenin herhangi bir riski olmadığını söylüyor.
Hastalığın ilacı var mı?
Antiviral bir ilaç olan Tamiflu, kuş gribi tedavisinde etkisi kanıtlanmış tek ilaç. Gelişmiş ülkelerin çoğu Tamiflu stoku yapmaya başlarken; salgının başladığı yoksul Güneydoğu Asya ülkelerinde ilacın tedariki yapılmıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7584157584150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.