Kuş gribinin Batman yolculuğu araştırılıyor

Türkiye'nin gözü, kuş gribi korkusunun yeniden canlandığı Batman'da. Virüs tespit edilen Boğazköy'de itlaf çalışmaları sürüyor ve durumları şüpheli dört çocuğun tedavisi sürüyor.

BATMAN - Türkiye'nin gözü, kuş gribi korkusunun yeniden canlandığı Batman'da. Virüs tespit edilen Boğazköy'de itlaf çalışmaları sürüyor ve durumları şüpheli dört çocuğun tedavisi sürüyor.
Batman'ın Gercüş ilçesi Boğazköy Köyü'nde son üç gün içinde kanatlı 170 hayvanın kuş gribi virüsünden öldüğünün tespit edilmesinin ardından bölge Sağlık ve Tarım bakanlıkları yetkililerinin akınına uğradı. Köylerde sıkı önlem var. Karantinaya alınan Boğazköy, Rüzgarlı, Aydınlı'ya dün Mağaralı Köyü dahil edildi. Boğazköy'de 924 kanatlı hayvan gazla itlaf edildi.
Batman'a komşu illerden Diyarbakır'da olağanüstü toplanan Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu, ikinci bir emre kadar kente her türlü canlı kanatlı hayvan giriş ve çıkışını yasakladı. Komisyon üretim izni olmayan ve açıkta satılan kanatlı etlerin satışına da yasak getirdi. Azerbaycan da Türkiye'den Azerbaycan'a kırmızı et, tavuk eti ve yem ürünleri ithalatını yasakladı.
Kuş gribi virüsüne rastlanılmasından sonra Boğazköy'de yaşayan dört çocuk gribal enfeksiyon nedeniyle tedavi altında. Çocuklardan alınan örnekler Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne yollandı.
Ölümcül H51N virüsünün kaynağı henüz meçhul. Batman Valisi Haluk İmga, göçmen kuşların yolundaki Kırkkat Göleti'nin ilaçlanacağını söyledi. ODTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoçeşitlilik ve Koruma Laboratuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Bilgin'e göre ise virüs adresi farklı:
"Denizden 700-800 metre yükseklikte, taşıyıcı türlerin uğramadığı bir yerde, virüsün göçmen kuşlarla bulaşmış olması olasılığı çok düşük. İngiltere'deki kuş gribi vakasında da önce göçmen kuşları suçladılar sonra, hastalık çıkan çiftliğe Macaristan'dan yarı işlenmiş hindi geldiği anlaşıldı." (dha, aa)