Kuşadası'nda 'çilekeş' çilesi

Kuşadası'nda 'çilekeş' çilesi
Kuşadası'nda 'çilekeş' çilesi

Kuşadası?ndaki Atatürk Bulvarı uzun namlulu silahlar taşıyan Özel Harekât polisleri tarafından sarıldı. Saldırgan önce yarım saat arayla iki kadını (üstte, sağda), ardından üç banka çalışanını bırakıp yakalandı. FOTOĞRAF: LATİF SANSÜR / DHA FOTOĞRAF: Kenan Çimen / aa FOTOĞRAF: İBRAHİM UZUN / AA

Kuşadası'nda kendine 'Çilekeş' diyen kişi banka basıp içeridekileri altı saat 40 dakika rehin tuttu. Gerekçe: Kredi borcu
Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi
TURAÇ TOP / Arşivi

AYDIN - Kuşadası’nda bir banka şubesine dalan kar maskeli ve pompalı tüfekli saldırgan içeridekileri altı saat 40 dakika boyunca rehin tuttu.
Güvenlik görevlisini başına silah dayayarak etkisiz hale getiren saldırgan,  saatler sonra ‘müzakereci’ olarak içeri giren polisin eline vurup silahını düşürmesiyle kıskıvrak yakalandı. Kendini rehinelere ‘Çilekeş’ olarak tanıtan soyguncunun gerçek adının  Serkan Sağlam, yaşının 28, bankalara borcununsa 20 bin lira olduğu öğrenildi. 

‘Bu bir soygundur’
Saat 10.30: Kar maskeli, pompalı tüfekli saldırgan Atatürk Bulvarı’ndaki banka şubesine girip ‘Bu bir soygundur’ diye havaya ateş açtı. Panikten yararlanarak güvenlik görevlisinin kafasına silah dayayan saldırgan, beşi müşteri, 17 kişiyi rehin aldı. 
Polis bankanın çevresini güvenlik çemberine alırken Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, o sırada ‘bir mi, iki kişi mi oldukları bilinemeyen saldırgan veya saldırganlara’ “Taleplerinizi bildirin. Kimseye zarar verilsin istemiyoruz. Etrafınız sarıldı” diye seslendi. Megafonla irtibat için telefon numarası verdi. Ancak anonslara yanıt verilmediği gibi içeriden altı el silah sesi duyuldu. Güvenlik kameralarına nişan aldığı anlaşılan saldırgan,  dışarıdan içerisinin görülmemesi için de bir camı da sprey boyayla boyadı. 
Yarım saat sonra 45-46 yaşlarında iki kadın rehine, Neriman Çoban ve  Ayla Yereyakın elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlı halde serbest bırakıldı. Heyecana bağlı tansiyon yükselmesi teşhisiyle tedavi edilen rehineler, içeride sadece bir saldırgan olduğunu, kar maskesi taktığını ve kendisine ‘Çilekeş’ dediğini söyledi.   
Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak, Kaymakam Mustafa Esen de olay yerine gelerek bilgi aldı. Valivekili Celal Ulusoy, “Başlangıçta iki kişi bilgisi gelmişti. Ancak, serbest bırakılan rehinelerin ifadelerinden soyguncunun bir kişi olduğu öğrenildi” dedi.

Bostancı ‘dersleri’
Saat 14.45: Bu kişinin İzmir’den rehine operasyonlarında görüşme yapmak için özel eğitim almış üç polisle bir başkomiser de olay yerine geldi. ‘Müzakereci’ diye anılan özel eğitimli polislerden birisi silahsız olduğunu gösterip içeriye girdi ve saldırganla temas kurdu. Temastan kısa süre sonra elleri arkadan kelepçeli üç rehine daha serbest kaldı. Aydın Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Timleri de operasyon için hazırlık yaptı. Bu aşamadan sonra güvenlik şeridi 300 metreye çekildi, harekata hazırlanan polisler de biraz daha uzaklaştı. Sahil kenarında bulunan bankanın çevresinde Deniz Polisi denizden, Sahil Güvenlik helikopteri havadan önlem aldı.
Kuşadası’nda heyecanlı dakikalar yaşanırken, İstanbul Bostancı’daki polis baskını sırasında bir vatandaşın ölümüne, bir kameramanın yaralanmasına neden olan türde karmaşaya karşı da önlem alındı. Polis, güvenlik çemberinin etrafında biriken basın görevlileri ve vatandaşlardan binaların içine girmelerini istedi. 

İçeri televizyon istedi!
Saat 17.10: İçeri giren bir grup polis, saat 10.30’dan beri bankada olan saldırganı kargatulumba dışarı çıkardı. Ardından sağlık görevlileri de kontrol amacıyla banka şubesine girdi. Herhangi bir patlama veya silah sesi duyulmadı. ‘Müzakereci’ polislerin başındaki Başkomiser Ali İnsan Bulut’u çevrede toplanan Kuşadalılar uzun süre alkışladı. Başkomiser Bulut’un konuşmak için yaklaştığı saldırganın eline vurup silahı düşürüp etkisiz hale getirdiği belirtildi.
Saldırganın olay sırasında DHA Kuşadası muhabiri Latif Sansür’ün adını bir kağıda yazıp yanına istediği, bunun tehlikeli olacağına karar veren polisin aralarından birine basın yeleği giydirip basın mensubu gibi bankaya soktuğu ortaya çıktı. Saldırganın ise bu sırada gelişmeleri takip edebilmek için bankaya TV istediği, ancak TV’nin çalıştırılamadığı zaten kısa süre sonra da müdahalenin geldiği öğrenildi.
Emniyete sorgu için götürülen saldırganın 1981 Merzifon doğumlu Serkan Sağlam olduğu, birden fazla bankaya 20 bin TL’nin üzerinde borcu buluduğu, bankayı basmasının da bununla bağlantılı olduğu anlaşıldı.