'Kuşadası'nı çiftliği gibi yönetti'

Eski Kuşadası Belediye Başkanı Engin Berberoğlu'nun aralarında Tansu Çiller'in de bulunduğu bazı kişilere 'çıkar karşılığı hizmet götürdüğü' yönünde hazırlanan raporun içeriği belli oldu.

AYDIN - Eski Kuşadası Belediye Başkanı Engin Berberoğlu'nun aralarında Tansu Çiller'in de bulunduğu bazı kişilere 'çıkar karşılığı hizmet götürdüğü' yönünde hazırlanan raporun içeriği belli oldu. İçişleri Bakanılığı, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın, 'bu raporu belediye meclisinin gündemine getirmeyerek görevini kötüye kullandığı için' yargılanmasına izin vermişti.
Kuşadası Belediye Meclisi Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, şöyle denildi:
"Berberoğlu döneminde, belediyeciliğin demokratik kurallar çerçevesinde herkese kucak açan, ilkeli, çağdaşlık ve şeffaflık ilkesinden uzak, toplumun menfaatleri yerine kişisel menfaatlerin ağır bastığı, belli bir sayıda yandaş azınlığın çıkarlarına hizmet edildiği bir kurum haline dönüştürüldüğü, yozlaşmış ve kokuşmuş bir düzen oluşturulduğu tespitlerimizin en önemli bölümüdür."
Her alanda yolsuzluk
Raporda, Engin Berberoğlu'nun imardan, belediye tahsilatlarına kadar her alanda yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddia edildi. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e ait çiftlikle ilgili üç ayrı ve yanıltıcı encümen kararı alındığı, evrak üzerinde sahtekârlık yapıldığı, iş yaptırma ve satın almalarda önce eylemin gerçekleştirildiği, resmi prosedürün daha sonra düzenlendiği, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun ihlal edildiği, görevin kötüye kullanıldığı ileri sürülen raporda, usulsüz burs verildiği, kaçak su abonelikleri oluşturulduğu, emlak servisiyle ilgili işlerin kanunsuz yapıldığı öne sürüldü.
Bazı işlerin kâğıt üzerinde 'yapıldı' gösterildiği ve parasının ödendiği anlatılan raporda, "Kuşadası imarı kişisel rantlar için hallaç pamuğuna çevrilmiştir. Binalar imar planına göre yapılmamış ancak imar planları yapılaşmaya göre uyarlanmıştır" denildi.
Kendi hazırlattığı raporu gizledi
Kuşadası Belediye Başkanlığı için ANAP'tan aday olan Akdoğan ile CHP'den aday olan Berberoğlu, seçim dönemi ve sonrası birbirleri hakkında çeşitli iddialar ortaya atmış, başkan seçilen Akdoğan, geçmiş dönem başkanı Berberoğlu'nun icraatlarının incelenmesi için, Meclis Araştırma Komisyonu
oluşturmuştu. ANAP'lı Belediye Meclis Üyesi Ahmet Zorlu başkanlığındaki komisyon, beş yıllık dönemle ilgili raporunu hazırlayarak 1999 yılında Akdoğan'a sunmuştu. Rapor, Akdoğan'a teslim edilmesine rağmen meclis gündemine gelmemişti.