Kuşdili AVM 'kısmen' iptal

Kuşdili AVM 'kısmen' iptal
Kuşdili AVM 'kısmen' iptal

Kadıköy Belediyesi ve halkının isyanına neden olan, eski Salı Pazarı’na AVM inşası planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘kısmen’ iptal edildi. Kadıköy Belediye ise kısmen iptallerin yeterli olmadığını belirterek AVM inşaasından tamamen vazgeçilerek Salı Pazarı’nın yeşil alan olarak korunması için ısrarlı.
Kısmi değişikliklerin yeterli olmadığını savunan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de şu açıklamada bulundu:
“Tarihi Kuşdili Çayırımıza AVM kararı tam bir faciaydı. Başta Kadıköylüler olmak üzere özellikle çarşı esnafının bu projeye itirazı vardı. Kadıköylünün böyle bir talebi yoktu. 7 bin 369 kişi bizzat itiraz dilekçeleri yazarak bu projeye itiraz etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu itirazları değerlendirmesi, olaya bakışı bizim için mutluluk veren bir durum. Sayın Bayraktar’a itirazları dikkate aldığı için teşekkür ediyorum. Ancak projede kısmi iptaller var. Ne yazık ki AVM yapma kararından vazgeçilmemiş, sadece inşaat alanı küçültülmüş. Bu bizim için yeterli değil. Tamamen bu alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Kadıköylülerin nefes alacak yeşil alana ihtiyacı var. Yeni plan tekrar askıda yine itiraz edeceğiz.”
Tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM  yapılma kararına karşı çıkan Kadıköy Tarihi Çarşı Esnafı, dükkânlarında çalışırken rol olarak hazırladıkları kliple kararı protesto etmiş, Kadıköylüler de Kuşdili Çevre Platformu ile protesto yürüyüşü yapmıştı.