Kuşdili AVM'ye Bayraktar tırpanı

Kuşdili AVM'ye Bayraktar tırpanı
Kuşdili AVM'ye Bayraktar tırpanı
Kadıköy Belediyesi ve halkının isyanına neden olan, eski Salı Pazarı'na (Kuşdili Çayırı) AVM inşası planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tırpalandı

İBB’nin AVM projesinde, Koruma Bölge Kurulu’nun 3. derece Sit alanı olan bölgede yoğun yapılaşma getirdiği görüşü üzerine Bakanlığın emsali yarı yarıya düşürdüğü bildirildi. Hurriyet.com.tr'nin haberine göre, Muhalefetin tüm itirazlarına rağmen İBB Meclisi’nden geçen imar planına göre alana sabit pazar, otopark, lokanta, itfaiye, pastane, cafe, sinema , çarşı vb. yapılacaktı.

Kadıköylüler daha önce Salı Pazarı olarak kullanılan ve tahliye edilen Kuşdili Çayırı’nı AVM yapılması kararını tepki göstermiş, toplanan binlerce imza İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verilmişti. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de İBB’den geçip daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan projeye büyük tepki göstererek, "Tam anlamıyla bir facia. Bu proje Danıştay'dan dönmüştü. Neden şimdi gündeme alındığı araştırılmalı" demişti. 100 yıl öncesine kadar Kadıköy’ün mesire yeri olan, ortasından geçen Kurbağalıdere’de sandal sefaları yapılan Kuşdili Çayırı’nı yapılaşmaya açan plan çevrecilerin de büyük tepkisini çekiyordu. Kısmen iptal edilen plan, 3. derece Sit alanlarına inşaatın da önünü açıyordu. Kısmi iptalin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’un İstanbul’da yeni rezidansların inşasının sınırlanmasıyla ilgili çıkışının ardından gelmesi dikkat çekti. (Hurriyet.com.tr)


  http://www.radikal.com.tr/113438011343802

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  koruma kuruluda neymiş. - kaşınan adam

  Kim takar koruma kurulunu, görürsünüz akıllarına koyduklarını yapacaklar.Çünkü Kadıköyü ele geçiremediler ama oranın rantından faydalanmadan gitmezlet.

  Yanlıştan Dönmek. - Clear

  Yanlıştan dönmek,alkışlanır.Dönmeyip diretmek ise eleştirilir.Görüldüğü gibi yanlıştan dönülmüştür,örnek bir davranış olmuş,sıkıntı kalmamıştır.