Kuşhan kendini savundu: Dilan'ın ölümünü boşanma tetikledi

Muzaffer Kuşhan, zayıflamak için sağlık merkezine gelen Dila Kurt'un anne ile babasının boşanması yüzünden tetiklenen kalp krizinden öldüğünü ileri sürdü.Dila Kurt'un ailesinin açtığı 1.1 milyon TL'lik dava, bugün saat 09.00'da, Beykoz 2'inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya taraf avukatları katıldı. Muzaffer Kuşhan’ın avukatı dosyaya cevap dilekçesini sundu. Dilekçede dava açılan Kuşhan Sağlık ve Turizm Sanayii Şirketi adında bir şirketin bulunmadığı belirtildi. Dilekçede Dila Kurt’un Kuşhan içeceği (magnesie calsinee) ilaçtan sınırsız tüketilmesi sonucu öldüğünün ileri sürülmesine rağmen, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda “Hiçbir ilaç ve toksin maddeye rastlanmadığı” ifade edildi ve raporda Dila’nın daha önce geçirdiği kalp krizine ait bulgular saptandığı ve kronik kalp hastası olduğu belirtildiği anlatıldı.
Kuşhan Sağlık Merkezi’nin sağlık kuruluşu gibi faaliyet göstermediğinin anlatıldığı dilekçede merkezde dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmek üzere doktor kontrolünde diyet ve hafif egzersiz programları önerildiği, bu yönde öğretmek ve alışkanlık sağlamak amacıyla faaliyetler gösterildiği belirtildi.
Kuşhan’ın konaklama merkezi olarak kullandığı tesise Dila Kurt'un kendi rızası ile geldiğinin anlatıldığı dilekçede, Kuşhan’ın zayıflama amacıyla gelen kişilere zayıflamaya yönelik dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme programı ve diyet önermesinin hukuka aykırı olmadığı ifade edildi. Ölüm olayının Dila Kurt’un ve ailesinin Muzaffer Kuşhan’dan gizledikleri ve daha önce geçirdiği kalp krizi hastalığından kaynaklandığının ileri sürüldüğü dilekçede, kalp krizinin kendisine uygulanan programdan kaynaklanmadığı anlatıldı.

ÖLÜMÜNE ANNE VE BABA SEBEP OLMUŞ
Dilekçede, üniversiteli Dila Kurt'un kalp krizi geçirmesinin gerçek nedeninin annesi Halime Şule Kurt ve babası Ahmet Kurt’un boşanma kararı almış olmaları yönündeki açıklamaları olduğu da ileri sürüldü. Boşanma haberinin Dila’nın kronik kalp rahatsızlığını tetiklediğinin anlatıldığı dilekçe anne ve babasının evlatlarının ölümüne sebebiyet vedikleri ifade edildi. Cevap dilekçesinde anne-babanın bu yüzden çok büyük vicdan azabı çekerek bundan kurtulmak için de Muzaffer Kuşhan’ı medyaya verdikleri röportajla suçlamakta oldukları anlatıldı. Ayrıca bu ölümden faydalanmak isteyen ailenin fahiş miktarda tazminat isteyerek zenginleşmek istedikleri ileri sürüldü.
Dila Kurt’un 24 Temmuz 2008’de kliniğe giriş yaptığını her türlü tahlil sonuçlarının normal çıktığının yer aldığı dilekçede ailesinin gün aşırı kızlarını ziyaret ettikleri belirtildi. Dilekçede olay “Dila Kurt saat 13.30’da tesiste mantarlı peynirli omlet ve salatadan oluşan öğle yemeğini yedi. Havuz başında anne ve kız kardeşi ile otururken baba onlardan uzak bir masada oturdu. Dilanın annesi boşanma kararını açıklayarak bunu kısa bir sürede gerçekleştireceklerini belirtti. Dila bunun üzerine kasılarak yere yığıldı” diye anlattı.(dha)

ÖE(BB)