Kuşhan'ın internet sitesine ceza

Kuşhan'ın internet sitesine ceza
Kuşhan'ın internet sitesine ceza
Genç bir kızın ölümü nedeniyle Polenezköy'deki zayıflama merkezi kapatılan Dr. Kuşhan'a internet sitesinde 'Kiliniğimde sağlığı bozulan tek kişi yok' yazdığı için 60 bin lira ceza kesildi

SONGÜL SELVİ

 

ANKARA- Doktor Muzaffer Kuşhan’ın Polonezköy’deki kliniğinde fenalaşarak hayatını kaybeden Dila Kurt’un ölümü hafızalardan silinmezken, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu Kuşhan’a ‘tıbbi ahlak’ gerekçesi ile cezası kesti. Kuşhan’ın internet sitesini inceleyen Kurul, “Şimdiye kadar kliniğimde zayıflamayan ve sağlığı bozulan tek kişi görülmedi” yer aldığını tespit etti. Kurul bu kapsamda Kuşhan’a 60 bin TL ceza verdi.
Yazılı ve görsel basın organlarında yer alan reklamları inceleyen Reklam Kurulu bu kez Muzaffef Kuşhan’ın internet sitesini gözaltına aldı. Bakanlığa gelen yoğun şikâyetler üzerine harekete geçen Kurul, yapmış olduğu inceleme sonucunda para cezasına çarptırılması ve uyarılması kararı verildi. 

Site kapatıldı
Dr. Muzaffer Kuşhan’ın Polonezköy’deki zayıflama kliniği, Dila Kurt’un ölümünün ardından kapatılmıştı. Bunun ardından Reklam Kurulu da Kuşhan’ın kliniğine yönelik ilan ve reklamları mercek altına aldı. Kurul, Kuşhan’a ait, www.kushan.com.tr adresli internet sitesinde yer alan tanıtımlarda kullanılan, “Klinik ortamda zayıflama yönteminin Türkiye’de ilk uygulayıcısı, 1985’ten beri hastalarımı klinikte tedavi etmekteyim, şimdiye kadar kliniğimde zayıflamayan veya sağlığı bozulan tek kişi görülmedi” gibi ifadelerin cezalandırılmasına karar verdi. Ayrıca internet sitesi, cezaya neden olan söz konusu ifadelerin düzeltilerek yenilenmesi için bir süreliğine kapatıldı. 

Tıbbın reklamı olmaz
Kurul, bu incelemeyi yaparken Sağlık Bakanlığı’nın da görüşünü aldı. Yapılan değerlendirme sonucunda Reklam Kurulu, Kuşhan’ın doktorluk mesleğini yaparken ticari davrandığını, tıp mesleğinin uygulanmasına yönelik yasanın, doktorların reklam yapmasının yasak olduğuna yönelik hükmüne uygun davranmadığına karar verdi.
Muzaffer Kuşhan’a 60 bin lira idari para cezası verildi. Reklam Kurulu, söz konusu ilan ve tanıtımların da kaldırılmasını kararlaştırdı. Kuşhan’ın cezaya konu olan sitesinin de kapalı olduğu ve sitede “Çalışmalar devam ediyor” ifadesinin yer aldığı görüldü.