'Kuşlar işe giden insan mı yolunu değiştirsin?'

'Kuşlar işe giden insan mı yolunu değiştirsin?'
'Kuşlar işe giden insan mı yolunu değiştirsin?'
Hızlı trene çarpan kuşların zamanla göç yolunu değiştireceği açıklaması şaşırttı. "Kuşlar, işe giden insan mı yol değiştirsin?" diyen uzmanlar, trene bağlı kuş ölümlerini azaltmanın yollarını anlattı.
Haber: PINAR ÖĞÜNÇ - pinar.ogunc@radikal.com.tr / Arşivi
SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Saatte 250 kilometre hızla giden Yüksek Hızlı Tren (YHT), 4 gün önce kuş sürüsüne çarptı. Bunun üzerine TCDD yetkilileri, kuşların YHT’ye alıştığını ve göç yollarını değiştirmeye başladığını söyledi. Ancak kuşbilimciler (ornitolog) farklı düşünüyor. Uzmanlara göre, bu düşünce saçma. Çünkü kuşlar insanlar gibi hareket etmiyor, göç yollarını değiştirmeleri çok zor. Utah Üniversitesi öğretim üyesi kuşbilimci Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, kuşların işine giden insanlar olmadığını söyledi. Kuşların saatte 70-80 kilometreyi geçen araçlardan kaçamayacağını belirten Şekercioğlu şunları anlattı:

İspanya 1.7 milyon Euroluk proje yürütüyor

“Göç yolunu değiştirmek gibi saçma bir sözü de hep duyar olduk. Bunlar işine giden insanlar değil. Binlerce yıldır takip edilen göç yolları 1-2 yılda değişmez. O bölgede daimi yaşayan kuşlar hızlı trene alışabilir ama göç esnasında geçen kuşlar geçmeye devam eder ve telef olur. Kuşlar büyükse treni ve içindekileri de riske atar. Özellikle de daha önce trenin çarpmasıyla ölen hayvanları yiyen akbaba ve diğer yırtıcı kuşlar tehlikede. Zaten bu kuşların sayıları azalıyor.”
Şekercioğlu, İspanya’da aynı konuda 1 Kasım’da AB destekli bir projenin bahsettiğini de anlattı. 1.7 milyon Euroluk proje kapsamında hızlı trene kuşların çarpmasını engelleyecek metotlar geliştirmenin yolları aranıyor. Şekercioğlu, Türkiye ’ye ise şu önlemlerin alınmasını tavsiye etti: “Özellikle önemli kuş alanlarından (sulak alanlar gibi) geçerken trenin hızının azaltılması, önemli kuş alanlarından geçen tren hattının 2 yanına bariyerler konarak, kuşların trenin üzerinden uçmaya yönlendirilmesi. Bu bariyerler, sık dikilmiş ağaçlar, tahta çit, beton duvar, plastik/metal perde, kum torbaları gibi farklı malzemelerden yapılabilir.”
Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Süreyya İsfendiyaroğlu da “Dünyanın her yerinde bu kadar hızlı giden nesneler kuşları öldürür, kaçmaları mümkün olamıyor çünkü o hızda. Gökdelenlerde, otoyollarda çok kuş ölüyor. Bunun etkisini azaltmak mümkün, bazı yerlerde ses bariyerleri yapılıyor. Kuşların böyle riskli bölgeleri öğrenebileceğine dair makaleler var ama bunun da sınırları var. Fakat göç yollarını değiştireceklerini düşünmek biraz saçma. İçgüdüsel olarak yapıyorlar bunları, ‘Burada tren varmış’ diye değiştirmezler. Profesyonellerden yardım almaları, her tür projede kuşları da gözeten adamakıllı ÇED raporları hazırlanmalı aslında. Böyle bir şey yapıldığını sanmıyorum. Kuşları geçtim, Türkiye’de ÇED raporuyla değişen, ertelenen proje var mı?”


  http://www.radikal.com.tr/116241111624115

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önlem almaya gerek yok - gezicivekadin

  Kuşlar göllerin ve su alanların kuruması ve atıklarla kirletilmesi yüzünden zaten büyük çoğunlukla göç yollarını Türkiye'den taşıdılar. Kuş beyinli deriz ama kuşlar bile bizim insanımızdan önce bu ülkede AKP politikalarınyla yaşanmayacağını idrak ettiler. Doğa düşmanı bir hükümet bu, bırakın önlem almayı memnun oluyorlardır hayvanların telef olmasından.

  Sen aklını kendine sakla! - metinc

  Sayın Başbakanımız zaten her konuda o konunun bilim adamlarına bunu söylemiyor mu? Ne zaman AKP'nin bir icraati eleştirilse ve bu eleştiri o konunun bilim adamlarından gelse cevap hazır; "sen aklını kendine sakla!". Kanal İstanbul Projesi için dünyaca ünlü okyanus bilimciler ve deniz biyologları uyarı verir cevap hazırdır, "sen aklını kendine sakla!"; Yenikapı'da dünya tarihini ilgilendiren arkeolojik bulgular ortaya çıkar cevap hazırdır, "sen aklını kendine sakla!" (hatta burada çanak çömlek bizi durduramaz da eklenir). Kuşların göç yolları hakkında da Başbakan'ın diyeceği budur; "sen aklını kendine sakla!". Öyle ya, okuyup etmişsin, muhtemelen daha çok biliyorsun ama Başbakan kendini her şeyin üstünde görüyor; doğanın ve bilimin bile. Hal böyleyken ne hacet bilim adamlarına, doğanın işleyişine! Biz aklımızı kendimize saklayalım ve AKP, doğayı ve tarihi tahrip ederek bizi bir cehenneme hapsetmeye devam etsin.

  ... - noelon

  ülke bilimden o kadar uzak ki... yöneticiler kitleleri yalanlar, hurafeler ile kandırmaya o kadar alışmış ki... ve bu iş o kadar çığrından çıkmış ki artık yalanları gerçek zannediyorlar... halbuki yazıda da belirtildiği gibi kuşlar öyle göç yollarını falan değiştirmez... bunu söyleyen adam cahildir, halkı kandırıyordur... anck kuşlar sizin ümmetiniz değil... dolayısı ile demeçleriniz ile onları kaandıramazsınız...

  Bu kadar acelen varsa uçağa bin - korel dolunay

  Tren de yolunu değiştirmez kuş da . Senede bir de böyle kazalar olur . Önleyemezsin . Ama bu kadar hızlı giden bir tren şart mı , bu tartışılır . Bedava bilet verseler binmem . Trenin en keyif verici özelliği giderken etrafı seyrediyor olmaktır . Ankara ya 3 saatte gitmekle 4,5 saatte gitmek arasındaki fark çok mu önemli . Belki kuşlar da kurtulur . Bu kadar acelen varsa uçağa bin değil mi.

  çözüm önerileri - gümüşisis

  çözüm önerileri atla deve değil. tcdd hatta yerel yönetimler dikkate almalı, işbirliği yapıp uygulamalı