Kuşlara ölüm yemi

Mersin Serbest Bölge Kavşağı'nda kamyonlardan dökülen ilaçlı buğdayı yiyen güvercinlerin ölmesi soru işaretlerine yol açtı.

MERSİN - Mersin Serbest Bölge Kavşağı'nda kamyonlardan dökülen ilaçlı buğdayı yiyen güvercinlerin ölmesi soru işaretlerine yol açtı.
Serbest Bölge ve Mersin Limanı'nın D-400 karayoluna açılan kapılarından iç piyasaya verilen buğday, kamyonlarla taşınırken yola saçılıyor. Bu buğdaydan yiyen güvercinler kısa bir süre sonra cadde ortasında kıvranarak ölüyor. Çevrede işyerleri bulunan Mersinliler, "Günde ortalama 30 güvercin ölüsü topluyoruz. Bir de uçup başka yerde telef olanlar var. Yetkilileri
arıyoruz ilgilenmiyorlar. Ya buğdaylar zehirliyse ve halka yediriliyorsa ne olacak?" sözleriyle sitem etti.
Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, güvercin ölümlerinin, yenilmemesi gereken tohumluk buğdayın piyasaya sürüldüğü ya da kimyasalların saklandığı depoda tutulduğu ihtimallerini akla getirdiğini belirterek, inceleme yapılmasını istedi.
Buğday ithalatçıları zehir iddialarını yalanladı. İthalatçılar, depolarda bekletilen
buğdaylara kurtlanma, böceklenme ve çürümeye karşı ilaçlama yapıldığını, bu ilacın zararının fabrikalarda yıkanıp öğütülürken
ısının etkisiyle tamamen ortadan kalktığını söyledi.


    ETİKETLER:

    Adana

    ,

    Mersin