Kuşlara tel örgülü koruma

İnciraltı'nda Üçkuyular İskelesi ile Çakalburnu Dalyanı arasında oluşturulacak orman ve plaj projesinde, dalyanda barınan kuş türlerine zarar vermeyecek önlemler alındı.

İZMİR - İnciraltı'nda Üçkuyular İskelesi ile Çakalburnu Dalyanı arasında oluşturulacak orman ve plaj projesinde, dalyanda barınan kuş türlerine zarar vermeyecek önlemler alındı.
Büyükşehir Belediyesi başta flamingo ve bodur ördek olmak bölgede yaşayan çok sayıda kuş türünü korumak için dalyan çevresinde ağaç ve çalılarla 25 metre eninde insansız bölge oluşturdu. Bölgenin yola bakan çevresi tel örgülerle çevrildi, 60 binin üzerinde fidan dikildi. Toplam 560 dönümlük İnciraltı orman parkı ve plaj düzenlemesi çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Zemin düzenleme çalışmaları süren proje kapsamında dikilen boyları 3-10 metre arasında değişen yetişkin ağaçlarla oluşturalacak doğal set insanların geçişini engelleyerek kuşların ürkmesini engelleyecek.
Çakalburnu Dalyanı'nın Üçkuyular yönündeki ucundan, Bakü Bulvarı'na paralel olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne kadar okaliptus ağaçlarının yer aldığı bölgenin girişi de tel örgülerle çevirilerek yasaklandı. Buradaki su kuşları da koruma altına alınmış oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7643397643390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.