Kuşların belediyesi yok

Yönetimin çevreye verdiği zararlara yenisi eklendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nun ölçütlerine göre Türkiye'deki 184 önemli kuş alanından biri olan Mogan Gölü'ndeki sazlıklara zarar vermekle suçlanıyor. Savunma: "Gölü kurumaktan kurtardık."
Haber: ÜMİT KOZAN / Arşivi

ANKARA - Kuş gözlemcileri ve doğaseverlerin başkentin tek doğal gölünde gözlem yapabilmesi için bir çalışma başlatıldı. Ancak projenin, meraklıların gözleyeceği 'doğal hazine'yi tahrip ettiği iddia edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise projenin doğaya ve canlılara zarar vermeyecek şekilde planlandığını belirterek "Asıl bu proje yapılmamış olsaydı, Mogan Gölü zamanla kuruyacaktı" dedi.
Mogan, yıl boyu birçok kuş gözlemcisi tarafından eğitim amacıyla ziyaret ediliyor. Türkiye'de yaşayan 456 kuş türünden 201'ini barındıran göl yalnızca Ankaralılar değil, Türkiye ve dünyadaki bir çok doğasever için önemli bir gözlem alanı...
'Yönetmeliğe aykırı'
Beş yıldan beri Mogan'da gözlemci olan ve buranın 10 yıldır Özel Çevre Koruma Kurulu alanı olduğunu belirten Doğa Derneği Önemli Kuş Alanları Envanter Sorumlusu Tuba Kılıç şu bilgileri verdi:
"2002'de çıkarılan Sulak Alanlar Koruma Yönetmeliği'ne göre hiçbir koruma alanında, özellikle de üreme döneminde, sazlık kesilmez. Kesmeyi bırakın, sazlık temizliği dahi yapamazsınız. Özel Çevre Koruma Kurulu'ndan izin almış olsanız dahi yapamazsınız. Dolayısıyla buradaki çalışmanın yasal mevzuatımızla çeliştiğini düşünüyoruz. Kuşlar, ördekler sazlıklara yuvalamışken, buraya kepçe sokmak ve sazlıkları temizlemek mümkün olmamalı.
Yetkililere gerekli uyarılarda bulunduk. Belediyenin, doğa parkı
olarak nitelendirdiği bölgede, kuş gözlem yerleri kuşlara zarar vermeyecek şekilde planlanamamış. Buraya yapılan yürüyüş platformu, sazlıkların içindeki kuş yuvalarından geçiyor. Bu yolları karada, kuşlardan uzak bir yerde yapmanız gerekiyor. Uluslararası çalışmalarda bu böyledir. Şu anda bu platformun devam etmesi, Gökçek'in kararını bekliyor. Bu tür alanların korunması çok önemli. Çünkü bütün dünyayı etkileyecek bir karar bu. Dolayısıyla siz burada böyle bir çalışma yaptığınızda, sadece bu göldeki canlı türlerini ve burayı kullanan insanları, sistemi değil, bütün dünyadaki kuş popülasyonunu etkileyecek bir karar ve sorumluluk alıyorsunuz. Böyle işlere başlarken, çok daha hassas ve duyarlı olmak zorundasınız."
Doğa Derneği Alan Savunma ve Politika Sorumlusu Gökmen Yalçın, Ankara'daki tek doğal göl olan Mogan'ın, Türkiye'de yaşayan 456 kuş türünden 201'ini barındırdığına dikkat çekerek şunları söyledi:
"Bir doğa parkı yapıyorsanız ve bu doğa parkı doğal yaşam için tehdit oluşturuyorsa, bu yanlış. Bizim amacımız, bu noktada görüş alışverişinde bulunmak, bunu Mogan'ın korunmasına katkıda bulunabilecek bir biçime sokabilmek. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 'Şu andaki çalışma durdurulsun, doğa için gerekli restorasyon başlatılsın' şeklinde kararını bekliyoruz. Biz bu cümle için üç haftadır bekliyoruz."
Sazlık neden önemli?
ODTÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Meryem Beklioğlu da sazlık bölgelerin kesilmesinin, gölün ekolojik sisteminde çok büyük tehlike yaratacağını söyledi.
Beklioğlu, 1997'den bugüne yürüttüğü araştırma projesi sonuçlarına dayanarak, sazlık bölgelerin göle ulaşan azot miktarının yüzde 80'ini uzaklaştırdığını söyledi.
Göl kenarındaki sazlıkların doğal bir arıtım sağladığına dikkat çeken Doç. Dr. Beklioğlu, "Sazlıkların kesilmesi, havzadan ve tarımdan gelecek azotun göle ulaşmasına yol açacak ve Mogan'ın ekolojik değeri bozulacak. Sazlık bölgeler, su kuşlarının üreme, barınma, beslenme alanlarıdır. Sazlıklar kesilirse, su kuşları artık gölü kullanmaz" dedi.
Sazlıkların kesilmesinin karasal ekolojiyi de yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Berklioğlu, Mogan Gölü havzasında yer alan ve dünyada sadece bu bölgede bulunan 'yanardöner peygamber çiçeği'nin, bölgede yapılması düşünülen tesislerle birlikte artacak insan trafiği sonucu yok olacağını söyledi.
Belediye: Kurtarıyoruz
Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol A.Ş. Genel Müdürü Cahit Aras ise, projenin doğaya ve canlılara zarar vermeyecek şekilde planlandığını belirtti: "Mogan etrafında 600 bin metrekare alandaki sazlığın sadece 10 bin metrekarelik bölümünde sazlık kesildi. Bu da burada yapılan restoran ve kafelerin önünü açmak için yapıldı. Proje hazırlanırken doğayla ilgilenen yaklaşık 30 dernek ve bilim adamıyla konuştuk. Sazlıkların buharlaşmayı artırdığını, gölü kuruttuğunu söylediler. Su seviyesi, bataklıktan dolayı dışarıda 1.5, içlerde 3 metreye kadar düşmüş. Biz gölü kurtarıyoruz. Gölü 117 metrekare büyütüyoruz. Kuşların olduğu bölgeye 500 metre yaklaşmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özel Çevre Koruma Kurumu ile görüşerek projeyi hazırladık. Etraftan gelebilecek azotlu suyu da yapılan kanallarla engelliyoruz. Restoran ve kafelerin atıklarının göle akışı, yapılan büyük kanallarla engellenecek. Biz 10 yıl sonra bataklık haline gelecek Mogan'ı kurtarıyoruz."Ankara'nın tek doğal gölü
Doğa Derneği yetkilileri Tuba Kılıç (solda) ve Gökmen Yakın, Mogan Gölü'nün tüm dünya açısından önemli bir kuş alanı olduğunu söyledi. Ankara'nın tek doğal gölü olan Mogan, Türkiye'de var olan 456 kuş türünden 201'ine ev sahipliği yapıyor. Göl ve çevresi nesli tehlike altında olan 'dikkuyruk' (oxyura leucocephala) ve 'pasbaş patka' (aythya nyroca) ördeklerinin dünyadaki en önemli üreme alanlarından biri.