Kütahya'da çeşmelerden 'arsenik' aktı

Kütahya'da çeşmelerden 'arsenik' aktı
Kütahya'da çeşmelerden 'arsenik' aktı

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı İğdeköy’de rutin denetimler sırasında içme suyu şebekesinde 65.5 mikrogram, sokak çeşmelerinde ise 400 mikrogramdan fazla arsenik çıkınca bu suların kullanımı yasaklandı. Suda arseniğin tehlike sınırı litrede 10 mikrogram. İlçe merkezine 10 km uzaklıktaki İğdeköy’de 90 hanede 350 kişi yaşıyor.
Emet Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara, “Bu köyümüzdeki şebeke ve çeşme sularının her türlü kullanımını yasakladık. Köylülerimizi susuz bırakacak değiliz. Daha önce ilçe merkezinden döşenen borulardan köye su verilmesine, inşa ettiğimiz şebekenin bakım ve onarımı yapıldıktan sonra kısa sürede başlanacak” dedi. Buhara, ayrıca köy yakınındaki arazilerde yeni su kaynağı bulunması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Su kaynağı arayışı sürüyor

İğdeköy Muhtarı Mustafa Koç ise köyde arsenik miktarı yüksek içme suyu sorununun uzun yıllardır bulunduğunu ancak son analiz raporlarında bunun daha fazla olduğunu gördüklerini belirtti. Koç, “Kullanımı yasak olmasına rağmen hayvanlarını sulamak isteyen bazı vatandaşlarımız bu sulardan yararlanıyor. İçme suyumuzu ise ilçe merkezindeki dağ suyu çeşmelerinden sağlıyoruz. Kaymakamlık bu konuda elinden gelen çalışmaları yapıyor. Yeni su arayışımız sürüyor. Hasanlar Barajı’nın sulama kanalları, 3-4 kilometre yakınımıza geldi. Buradan arıtma sistemiyle içme suyu temin edilebilir” diye konuştu.