Kütahyalı Romeo-Juliet

Aile 'Evet' demedi
Kütahya'nın Gediz ilçesinde oturan 20 yaşındaki Hasan Özbaş, beş ay önce işi nedeniyle geldiği Hisarcık'ta tanıştığı Melek Türkşan'a görür görmez âşık oldu. Aşkları karşılıklıydı, gençler iyi anlaşıyordu; hayatlarını birleştirme kararı verdiler. Hasan ilçeden ayrıldıktan sonra aile Gediz'e gidip Melek'i istedi. Ne var ki Türkşan ailesi evliliğe karşı çıkmıştı.
'Kader böyleymiş'
Ret gerekçesi şöyleydi: Başka ilçede oturanlara kız veremeyiz! Hasan, önceki gün Gediz'de eniştesinin evinde kendini asarak intihar etti. Aynı gün haberi alan Melek, Hasan'la tanıştığı ablasının evine gitti, annesine hitaben, "Seni üzmek istemezdim. Kaderimiz böyleşmiş" notunu bıraktı ve kendini astı...
Haber: MEHMET ALTINTAŞ / Arşivi
MEHMET ALİ ULUDOĞAN / Arşivi

KÜTAHYA - Gediz ve Hisarcık, Kütahya'nın iki ilçesi. Bugünlerde bu ilçelerde öyküleri, William Shakespeare'in ünlü eseri 'Romeo ve Juliet'e benzeyen Hasan ile Melek adlı iki gencin ölüme uzanan aşkları konuşuluyor.
İki genç arasındaki 'ölümüne sevda' 20 yaşındaki Hasan Özbaş' ın Gediz'den Hisarcık'a gidişiyle başladı. Gediz'de bir beyaz eşya tamircisinde kalfalık yapan Özbaş, beş ay önce, çalıştığı işyerinin Hisarcık şubesine gönderildi. Özbaş, Hisarcık'ta bir süre sonra işyerinin üst katındaki eve sık sık gelen 19 yaşındaki Melek Türkşan ile tanıştı. Bu evde Melek'in ablası Halime Kilitçi oturuyordu.
Kısa sürede birbirlerine âşık olan iki genç, evlenme kararı aldı. Bunun üzerine Özbaş ailesi Hisarcık'a giderek Türkşan ailesinden kızları Melek'i oğulları Hasan'a istedi. Ancak Türkşan ailesi, 'başka bir ilçeye kız vermek istemediklerini' belirterek, Özbaş ailesinin teklifini kabul etmedi.
Bir süre sonra işyerinin kapanması üzerine Hasan Gediz'e döndü. Dönerken kendisini araması için Melek'e cep telefonu hediye etti. Melek, ailesinin karşı çıkmasına rağmen Hasan'la görüşmeyi sürdürdü. Ancak sevdiğine kavuşamadığı için bunalıma giren Hasan, önceki gün eniştesinin evinde kendini asarak intihar etti.
'Hakkını helal et'
Sevdiği gencin ölüm haberini alan Melek de aynı gün Hasan' la tanıştıkları ablasının evinde kendini asarak canına kıydı.
İntihardan önce cep telefonuyla bir arkadaşına mesaj geçen Melek, "İntihar ediyorum. Hakkını helal et" diye yazdı. Melek annesine de, "Seni üzmek istemezdim. Kaderimiz böyleymiş" mesajı bıraktı.
Oğlu Hasan'ın ısrarı üzerine Melek'i istemeye gittiklerini belirten baba Muhittin Özbaş, "Ancak kızın ailesinin büyük bir direnciyle karşılaştık ve Melek'i vermediler.
Oğlum bunun üzerine bunalıma girdi. Hasan son derece çalışkan, akıllı ve zeki bir çocuktu. Böyle bir olayı yaşamak bizi kahretti. Bu olay hem bizi, hem bize direnenleri yaktı" dedi.
Melek'in nakliyecilik yapan ağabeyi İsmail
Türkşan da olay karşısında şaşkına döndüklerini söyledi. Türkşan, "Daha önce kızkardeşimi bir kez istemişlerdi. Ancak biz sıcak bakmamıştık. Çünkü gencin düzenli bir işi yoktu ve askerliğini bile yapmamıştı. Üstelik ikisinin de yaşı küçüktü. Ama tüm bunlara rağmen ikinci bir defa daha gelip isteselerdi kızı verecektik" diye konuştu.