Kutlama yerine yargılama

Yer Bakırköy Adliye Sarayı. 2. Asliye Ceza Mahkemesi kapısındaki öğretmenler, mübaşirin isimlerini okumasını bekliyor...
Haber: AYŞEGÜL DİKENLİ / Arşivi

İSTANBUL - Yer Bakırköy Adliye Sarayı. 2. Asliye Ceza Mahkemesi kapısındaki öğretmenler, mübaşirin isimlerini okumasını bekliyor...
Mübaşir, kalabalık grubu sadece 'öğretmenler'
diye çağırıyor. 1 Aralık 2000'deki 'hak arama eylemi'ne katıldıkları için yargılanan diğer öğretmenler gibi, onlar da buruk.
Adliyede kendilerini bekleyen sürprize ise utansınlar mı, gururlansınlar mı bilemiyorlar; avukatları eski bir öğrencileri çıkıyor.
Haklarında adli soruşturma açılan 17 bin öğretmenden 70'i, dün sabah 09.00'dan itibaren Bakırköy Adliye Sarayı'ndaydı. 2. Asliye Ceza'da hafta boyunca onlarca öğretmen yargılandı. Ancak dünün özel bir anlamı da vardı; 24 Kasım Öğretmenler Günü dün kutlandı. Adliyedeki öğretmenler okuldaki kutlamalara katılamadı. Bazıları ise okuldan öğrencilerinin alkışlarıyla uğurlandı.
Aaa, öğretmenlerim!
Mahkemeye gelen öğretmenleri bir de sürpriz bekliyordu. 1987'de Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nden mezun olan Gülderen Kavak, avukat olmuş ve tesadüfen öğretmenlerinin duruşmasını almıştı. Mahkemede hâlâ aynı okulda görevli öğretmenleriyle karşılaşan Kavak çok şaşırdı. 'Sanıklar' ise mahkemelik olmanın utancını ve gururu bir arada yaşadı.
"Öğrencimizin avukat olup bizi savunması bir yandan bizi çok mutlu etti, ancak bir yandan da utandırdı" diyen öğretmenler, aynı saatlerde yapılan resmi kutlamaları da komik buluyordu. 1 Aralık 2000'de 'hak arama eylemi'ne katılarak bir gün iş bırakmakla suçlanan öğretmenler, "Biz hakkımızı aramak için bu eylemi yaptık. Suçumuz bir gün işe gelmemekti, ancak soruşturmalar ve yargılanmalar nedeniyle birçok gün boş geçti. Bu noktada artık söz bitiyor.
'Türkiye işte' diyoruz" sözleriyle çelişkili durumu anlattı.
Öğretmenlerinin eyleminin anayasal bir hak olduğunu söyleyen avukat Kavak, daha önce girdiği birçok davadan daha fazla heyecanlandığını itiraf etti. Lisede felsefe ve edebiyat derslerine giren öğretmenleriyle yıllar sonra bu şekilde karşılaşmanın kendisini de üzdüğünü söyleyen Kavak, "Öğrencilik yıllarında kimi zaman anlayışsız bulduğumuz, kızdığımız öğretmenlerin değerini yıllar sonra daha iyi anlıyoruz. Bende çok emekleri var" dedi.
17 bin eğitimde de sırada
Mahkemede öğretmenler beraat etti. Sessizce adliyeden ayrılan öğretmenler, 'bir şeylerin değişmesi' umuduyla evlerinin yolunu tuttu.
1 Aralık 2000'de Emek Platformu'nun girişimiyle bir gün iş bırakılarak yapılan
'hak arama eylemi'ne katılan 56 bin 232 öğretmen hakkında idari, 18 bin 935'i hakkında ise adli soruşturma açıldı. İdari soruşturma açılan 5 bin 431 ğretmene 'kınama ve uyarı', 1569'una 'maaş kesimi', 133 öğretmene 'yer değiştirme' cezası verildi. Hakkında adli soruşturma açılan öğretmenlerden 139'u 4 ay hapis cezası alırken, 2 bin 752 öğretmen için beraat ya da takipsizlik kararı verildi.
Halen yurt genelinde yaklaşık 17 bin öğretmenin yargılaması sürüyor.