Kutlu olsun hocam!

'Dünya Öğretmenler Günü' tüm dünyada kutlanırken 1 Aralık 2000'de Emek Platformu'nun düzenlediği eyleme katılan 117 öğretmenin yargılanmasına İzmir'de başlandı.

İZMİR - 'Dünya Öğretmenler Günü' tüm dünyada kutlanırken 1 Aralık 2000'de Emek Platformu'nun düzenlediği eyleme katılan 117 öğretmenin yargılanmasına İzmir'de başlandı.
İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, öğretmenlerden grup olarak çağrılan 40 kişi hazır bulundu. Haklarında 1 yıla kadar hapis cezası istenen öğretmenler savunmalarında özlük haklarının iyileştirilmesi, eğitimin daha çağdaş düzeye getirilmesi için eyleme katıldıklarını söyledi. Mahkeme, diğer öğretmenlerin ifadesinin alınması için duruşmayı erteledi.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, duruşmanın ardından yaptığı basın açıklamasında, '5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde, öğretmenlerin yargılandığını, bunun Türkiye ve İzmir'in ayıbı olduğunu söyledi. Dinçer, "Devlet eğitimi engelliyor. Öğretmenlerin mahkeme koridorlarına gelmesi, derslerin boş geçmesine neden oluyor. Öğretmenler Günü'ndeki bu yargılama kara mizah örneğidir" dedi.