Kutsal sembollü ihracat malına el konuldu

Kutsal sembollü ihracat malına el konuldu
Kutsal sembollü ihracat malına el konuldu
Hatay'dan Ürdün'e ihraç edilen ayakkabılar, taban kısmı ve derisindeki geometrik desenler kutsal sözcüklere benzetilince gümrükte el konuldu. İhracatı yapan firma iddiaları kabul etmiyorFİKİR CİNOKUR / İSMİHAN ÖZGÜVENANTALYA/HATAY - Amman Ticaret Müşavirliğinden Dış Ticaret Müsteşarlığı’na gönderilen 14 Nisan 2009 tarihli yazıda, son günlerde Antakya-Hatay bölgesinden Ürdün’e gerçekleştirilen ayakkabı ihracatında, kaymayı önlemek, yürümede belli bir konfor sağlamak ve göze hitap etmek amacıyla bir takım geometrik desenlerle baskılar yapıldığı, Arapça harflere benzeyen bu geometrik desenlerde, "Allah", "Allahu Ekber" ve "Muhammed" kelimeleri yazıldığı gerekçesiyle ayakkabılara gümrükte el konulduğu kaydedildi.

Ayakkabıların Ürdün’de önce müftülük sonra kriminal polis incelemesine tabi tutulduğunun belirtildiği yazıda, kriminal raporda altı lastik olan ayakkabının 6 yerinde "Allah" kelimesinin geçtiği bildirildi.

Konunun Müşavirliğe intikal etmesini takiben adı geçen ülkedeki Büyükelçilik ve Ticaret Müşavirliği’nin, Ürdün Gümrükler Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı nezdinde yapılan girişimler sonucunda, Emniyet Genel Müdürlüğünden ve anılan Bakanlıktan temin edilen resmi yazılar ve ihracatçı firmaların talebiyle malların imha edilmeden Türkiye’ye iadesinin sağlandığı belirtildi.

Bu arada başka bir Ürdünlü firmaya yine Hatay bölgesinden ikinci bir yükleme gerçekleştirildiği, bu defa da Gümrük İdaresi’nin gümrük işlemlerini gerçekleştirdikten sonra mala el koyduğu ve aynı gün itibariyle tekrar müftülük nezdinde girişimde bulunulduğu, ancak bu yüklemede ithalat işlemleri ve ödemeler yerine getirildiği için yurt dışı edilme ihtimalinin yanı sıra imha ihtimalinin de kuvvetle muhtemel olduğu dile getirildi. Yazıda şu görüşlere yer verildi:

"Ürdün Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı, Müftülük, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde, Müşavirliğimizce yapılan görüşmelerde, nüfusun yüzde 90’ından fazlasının Müslüman olduğu ülkemizde bilerek ve/veya kasıtlı olarak bu baskı ve motiflerin ayakkabıların altında yer alamayacağı, ayrıca bazı zorlamalarla bu motiflerden bahse konu kelimelerin çıkarıldığı, ihracatçı firmalarımız tarafından aynı ayakkabıların uzun süredir Ürdün’e gönderildiği ve mal verilen Ürdünlü firmalarla uzun süredir çalışıldığı hususları dile getirilmiştir." Dış Ticaret Müşteşarlığı da, Antalya İhracatçı Birliğine gönderdiği yazıda "Bu itibarla, hem iki ülke ilişkilerinin hem de ihracatımızın olumsuz yönde etkilenmemesini teminen, gerek Hatay bölgesindeki ayakkabı üretici ve ihracatçılarımızın bu tür benzetmelere yol açacak kalıpları kullanmamaları, gerekse diğer firmalarımızın konunun hassasiyetine binaen dikkatli olmaları hususunda gereğini rica ederim" ifadelerine yer verdi.

"FİRMA SAHİBİ YILDIRIM: "FİRMAMIZA YAPILAN BU SUÇLAMAYI ASLA KABUL ETMİYORUZ"


Ürdün’e ayakkabı ihracatı yapan Hataylı Grup Ayakkabı Firması sahibi Mehmet Yıldırım, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayakkabılarında Arapça alfabenin özelliklerinden kaynaklanan ve benzetme kullanarak yapılmış "Allah", "Allahu Ekber" ve "Muhammed" gibi kelimelerin bulunmadığını iddia etti.

Yaklaşık 8 yıldan bu yana Ürdün’e ihracat yaptığını ifade eden Yıldırım, ayakkabılarında bir takım benzetmeler bulunduğuyla ilgili iddialar karşısında şoke olduğunu söyledi.

Her yıl ayakkabıların tabanında rahatlık, kaymayı önlemesi ve görünüm açısından değişik desenler oluşturduklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Ürdün başta olmak üzere Fas, Suriye, Suudi Arabistan gibi birçok ülkeye sezonda 6 ile 8 bin çift ayakkabı gönderiyoruz. Bugüne kadar ayakkabılarımızın köselesinde ve derisinde yer alan sembollerle ilgili hiçbir şikayet almadık. Ancak, Ürdün’e 20 gün önce gönderdiğimiz 3 bin 200 çift ayakkabımızın tabanındaki geometrik desenler, ’Allah’, ’Allahu Ekber’ ve ’Muhammed’ sözcüklerine benzetilmiş. Ayakkabılarımıza gümrük yetkilileri el koydu. Ürdün’den böyle bir tepki gelmesine şaşırdık. Çünkü bir yıldan bu yana Ürdün’e aynı tabanlı ayakkabılardan gönderiyoruz ve bu güne kadar hiçbir sorun çıkmadı. Firmamıza yapılan bu suçlamayı asla kabul etmiyoruz."

Bahse konu ayakkabıları kentte Arapça bilenlere gösterdiğini belirten Yıldırım, onlardan ayakkabıların tabanında söz konusu yazıların bulunmadığı yolunda onay aldığını kaydetti. Yıldırım, Orta Doğu’nun ayakkabıcılar için önemli bir pazar olduğunu, bundan sonra da aynı tabanlı ayakkabıların imalatını ve ihracatını yapmaya devam edeceklerini, Türk yetkililerden bu konuda yardım ve destek istediklerini söyledi.

Ayakkabı tabanının desenini çizen Murat Ertan ise, 20 yıldan bu yana Türkiye’nin birçok ilinde bulunan ayakkabıcılarla çalıştığını kaydetti.

Hatay’daki bir firmaya çizdiği desende, şekillerin bazı kelimelere benzetilmesine anlam veremediğini vurgulayan Ertan, kendisine bu konuyla ilgili herhangi bir uyarının gelmediğini, aynı desenin çizimine devam edeceğini sözlerine ekledi.(aa)