Kuuuş sesleriiii ovalara darılır!

Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nun (Bird Life International)
'Dünya Kuşları Kırmızı Listesi 2004'e, bu yıl sürmeli kızkuşu da girdi. Sürmeli kızkuşu listede 'hassas'tan (VU) 'yok olmak üzere' (CR) kategorisine yükseldi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Dünya Kuşları Koruma Kurumu'nun (Bird Life International)
'Dünya Kuşları Kırmızı Listesi 2004'e, bu yıl sürmeli kızkuşu da girdi. Sürmeli kızkuşu listede 'hassas'tan (VU) 'yok olmak üzere' (CR) kategorisine yükseldi. Türkiye'de kelaynak ve kervan çulluğundan sonra CR kategorisine giren üçüncü tür olan sürmeli kızkuşundan, tüm dünyada en az 600 en çok 1800 tane olduğu tahmin ediliyor.
Doğa Derneği, sürmeli kızkuşunun yok olmasını önlemek için acilen Muş'taki Bulanık ve Malazgirt ovalarının korumaya alınması gerektiği çağrısında bulundu. Dernek, ilgili tüm resmi kurumları uyararak bu hassas alana sahip çıkılmasını istedi. Dernek, alana yakın tasarlanan Alpaslan 2 Barajı'nın ekolojik yapıyı bozmayacak şekilde yeniden gözden geçerilmesi uyarısında da bulundu. Tüm dünyadaki sürmeli kızkuşlarının yüzde 10'u bu bölgede konaklıyor. Yine türün yüzde 25'i, 2002'de bu iki ovada sayıldı.
2000, 2002 ve 2003 yıllarında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında, kuşları ve sulak alanları korumayı hedefleyen uluslararası Ramsar Sözleşmesi'ne göre, küresel ölçekte nesli tehlike altında bulunan ve koruma altına alınması gereken kuşların Bulanık Ovası'nda önemli sayıda ürediği saptanmıştı.
AB Kuş Direktifi Ek 1'de yer alan kuş tür-lerinden 29'u da yine bu alanda yaşıyor. Alanın Türkiye'nin de taraf olduğu Ramsar Sözleşmesi kriterlerini sağladığı saptanmış durumda. Bu kriterlere göre sürmeli kızkuşu (Vanellus gregarius) yanında telli turna (Grus virgo), turna (Grus grus), küçük karabatak (Phalacrocorax pymeus), karakanatlı bataklık kırlangıcı (Glareola normanni), gülen sumru (Gelochelidon nilotica) ve Hazar sumrusu (Sterna caspia) yer alıyor.