Kuvözlerde balık istifi hayat savaşı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kalkınma için en az üç çocuk yapın derken, sağlık sistemi, Türkiye'nin bugünkü doğurganlığına bile yetmiyor. Tüp bebek yöntemi sonrası ikiz ve üçüz bebek doğumlarındaki artışın kuvöz kısıkıntısı yarattığı belirtiliyor.Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı ve Özel Selçuklu Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, yaklaşık 10 yıl öncesine kadar toplumun fazla benimsemediği tüp bebek yönteminin artık kanıksandığını anlattı:
“Son yıllarda Tüp Bebek Merkezi sayısı hızla arttı. Tüp bebek uygulamalarının yüzde 30’u çoğul gebelik denilen ikiz ve üçüz bebek. Zaten doğum sayısında nüfus artışı paralelinde bir artış var, tüp bebek uygulamalarının etkisiyle doğan çocuk sayısı da arttı, artıyor. Ancak önemli bir sorunumuz var, doğan bebeklere mevcut kuvözler yeterli gelmiyor. Bir kuvözde iki-üç bebek yatırılabiliyor. Kuvöz sayısının artırılması için daha fazla sağlık yatırımı gerekiyor. Sıkıntı oldukça fazla, iki-üç bebek aynı kuvözde yatıyor, enfeksiyon oluyor.”
Peki çaresi?: “Bu kuvöz hizmeti şu an genel olarak resmi hastanelerde veriliyor. Kuvöz sayısının artması için daha fazla sağlık yatırımı gerekiyor. Sorunun çözümü için bir yol daha var, özel sektörün bu konuda teşvik edilmesi... Yani özel sektöre uzun süre aynı fiyat, hasta yönlendirme, malzeme temininde kolaylık sağlanma güvencesi verilmesi gerekiyor.”

‘İki kat artsa da yetmez’
Prof. Dr. Çolakoğlu’nun verdiği bilgiye göre şu an Konya’daki sağlık kuruluşlarında bebek kuvözlerinin sayısının iki kat artırılsa bile yeterli olmaz. Konya’da son bir yılda iki tüp bebek merkezi açılmış, böylece sayı beşe çıkmış. Tüp bebek tedavisinin kişiye maliyeti 3-5 bin lira arasında.
Çolakağlu, “Eğitim Araştırma Hastanesi ile Konya Doğumevi’nde kuvöz sayısını artırmaya çalışıyoruz. Karaman ve Aksaray’a da hitap ettiğimiz için, kuvöz açığımız daha da artıyor. Bir kuvöz 20-25 bin lira, çok maliyetli de sayılmaz. Kuvöz sayısını artırmaya çalışıyoruz, ama uzman personel de bulmalıyız. Sorun orta vadede çözülebilir” dedi. (aa)