Kuyudan 50 metreye su fışkırdı, jandarma alarma geçti

Kuyudan 50 metreye su fışkırdı, jandarma alarma geçti
Kuyudan 50 metreye su fışkırdı, jandarma alarma geçti
Aksaray'da bir kuyudan 50 metre yüksekliğe kadar ulaşan su fışkırmaya başladı. Olay yerine 10 kişilik MTA ekibi sevk edilirken, jandarma 100 metrekarelik bir alanda çökmeye karşı önlem aldı.


Aksaray’da merkeze bağlı Kutlu beldesine 500 metre mesafede, Hakan Yapılcan kendisine ait tarlada, 1997 yılında açılan ve bir süre önce suyu kuruyan kuyudaki 200 metre uzunluğundaki boruyu yerinden söktürmek istedi.
Boru çıkarılmaya çalışılırken, daha önce suyu tamamen kurumuş olan kuyuda gözlenen olağan dışı hareketlilik ve kuyudan gelen gürültü nedeniyle, çalışmayı yapan ekip işi bırakarak kenara çekildi.
Bir süre sonra, patlamaya benzer gürültüyle kuyudan fışkırmaya başlayan su, çalışma yapan ekibi şaşırttı. Kuyuda çalışan işçiler, durumu hemen jandarmaya ve MTA’ya bildirdi.
Jandarma olay yerine gelerek çevrede güvenlik önlemi alırken, Karapınar’daki MTA ekibinden 10 kişi, bölgeye gelerek kuyuda inceleme yaptı. Yetkililer, kuyudan kum taşlarıyla birlikte yoğun şekilde karbondioksit gazı çıkışının da olduğunu belirtti.
Yetkililer, bu durumun volkanik bir bölge olan alanda, kuyu çevresinde 100 metrekarelik obruk benzeri bir çökmeye neden olabileceğini, böyle bir durumla İç Anadolu Bölgesi’nde daha önce karşılaşmadıklarını söyledi.
MTA yetkilileri, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden olayı tetikleyebilecek etkenlerle ilgili bilgi istedi.
Kuyudan 50 metre yüksekliğe kadar fışkırmaya devam eden suyun bu hareketinin, yer altında biriken karbondioksit gazı bitmedikçe devam edeceği bildirildi. MTA yetkilileri, bölgedeki bazı kuyularda da hareketlenme gözlendiğini belirlerken, bölgedeki incelemelerini sürdürüyor.
Bölgede genelde buğday ve pancar ekimi yapan çiftçiler, su sıkıntısı nedeniyle 200 metre ve üzerindeki derinliklerden su çıkarmaya çalışıyor.(aa)