Kuyumcular taşınıyor: Kapalıçarşı'da üretim bitiyor

Kapalıçarşı'da artık altın işlenmeyecek. Kuyumcu atölyeleri yıl başına kadar Kuyumcukent'e gidecek.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Tarihi hanlardaki küçük atölyelerde akkor haline gelmiş altına turistlerin şaşkın bakışları altında şekil vermeye çalışan kuyumcuların Kapalıçarşı'daki beş asırlık geleneği, son günlerini yaşıyor. 10 yıldır taşınması beklenen imalathanelerin çalışma ruhsatları iptal edildi ve bu yıl sonunda süreleri doluyor. Küçük atölyeler maliyet artışını karşılayamayacakları gerekçesiyle taşınmak istemiyor ama Kapalıçarşı'daki yetersiz altyapı nedeniyle ihracatın yanı sıra çevre ve insan sağlığı da tehlikede.
Zabıtalar boşaltacak
Kazlıçeşme'deki dericiler, Karaköy'deki hırdavatçılar, Cağaloğlu'ndaki matbaacıların ardından kent merkezinde kalan son imalatçılar olan kuyumcular da, tarihi yarımadadaki kentsel dönüşüm projesi kapsamında bu yıl başına kadar kent dışına taşınıyor. Atölyelerin 1995'te başlayan taşınma süreci, yeni Türk Ceza Kanunu'nun izinsiz sanayi faaliyetine göz yuman yöneticilere beş yıla kadar hapis cezası öngörmesi üzerine çalışma süresi uzatılmadığı için bu yıl bitiyor. Ruhsatları iptal edilen ve iki aylık geçici ruhsatla çalışan işletme sahiplerini uyaran Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, yıl sonuna kadar taşınmayan atölyeleri zabıtanın boşaltacağını söyledi.
Havalimanına 15 dakika
Kuyumcu atölyelerinin yarattığı sorunlara dikkat çeken Er, atölyeler boşaltıldıktan sonra bölgenin restore edilerek turizm amaçlı kullanılacağını söyledi. Yenibosna yakınlarında bulunan Kuyumcu- kent'in yönetim kurulu başkanı Ercan Özgür de, "Şu anda sektörün önde gelen 20 işletmesi Kapalıçarşı'dan taşındı ve 150 işyeri de taşınmak için altyapısını kuruyor. Küçük işletmeleri de bekliyoruz. Çarşıya uzaklık ve maliyet artışı öne sürülüyor ama akıl ön plana çıktığında imalat sektörünün orada kalması mümkün değil. Kuyumcukent'te fuara ve havalimanına 15 dakika mesafedeyiz" dedi.
Arıtma tesisi yapıldı
İnsan ve çevre sağlığını korumak için Kuyumcu-kent'te endüstriyel arıtma tesisi kuruldu. Tesiste kurulan asitli bazik ve siyanürlü atık suları dengeleme havuzu, alçılı atık suların ön çökertme havuzu ve yıkama suları dengeleme havuzuyla, imalathanelerde kullanılan kimyasal maddeler arıtma işleminden geçirildikten sonra şehir kanalizasyonuna bırakılıyor.
Kapalıçarşı'da arıtmasız üretimin yarattığı sağlık ve ihracat sorunlarına dikkat çeken Kuyumcu-kent Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Özgür, 30 milyon dolarlık arıtma sistemi kurduklarını belirterek "Kapalıçarşı'daki atölyelerde insan ve çevre sağlığı açısından zararlı sülfürik ve siyanür gibi asit bazlı kimyasalların hepsi kullanılıyor ve hiçbir arıtma yapılmıyor" dedi.
Çarşı her an çökebilir
Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, kuyumcu atölyelerinin insan ve çevre sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Kimyasal maddeler nedeniyle kendisine sürekli hasta kadın ve çocukların geldiğini belirten Er şöyle konuştu: "Nuruosmaniye Camii'nin kubbesi, 10 yılda bir değiştirilmek zorunda kalıyor. Çarşının kubbesinden sürekli güvercin ölüleri topluyoruz.
Atölyelerden yeraltı sularına karışan kimyasallar, insanların ve canlıların zehirlenmesine neden oluyor. İstanbul Teknik Üniversite'nin hazırladığı bir rapor var. Yıllardır direkt kanalizasyona bırakılan asit gibi kimyasallar, o tarihi yapıların altını oyarak gidiyormuş. Çarşı her an çökebilir. Bölgedeki yaklaşık 5 bin atölye, yıl sonuna kadar taşınmak zorunda."
Zehirli gazlar
Kuyumcu atölyelerinde, altını parlatmak ve şekil vermek için sülfürik siyanür ve sülfürik asit gibi kimyasal maddeler kullanılıyor. Altının bu kimyasallarla teması sırasında zehirli gazlar ortaya çıkıyor ve havaya karışıyor. Bu kimyasallar, işlem bittikten sonra hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan şehir kanalizasyonuna bırakılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7623737623730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.