Kuzey Irak sınırında köyler boşaltılıyor

Kuzey Irak'ta Türkiye sınırının sıfır noktasındaki köylerde yaşayanlar kent ve ilçe merkezlerine gidiyor.

HAKKARİ - Kuzey Irak’ta Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan köyler güvenlik gerekçesiyle boşalıyor. Köylerdeki kadınlar, çocuklar ve gençler kent ve ilçe merkezlerindeki yakınlarının yanına sığınırken, okulların kapısına kilit vuruluyor.

Kuzey Irak’ın Türkiye sınırının sıfır noktasında yer alan ve son bir aydır büyük bir tedirginlik yaşayan köylerden biri de Hırıstiyan Keldani Köyü Deştateğ köyünde sadece 20-25 kişi kaldı. Köydeki bütün çocukların aileleriyle birlikte Zaho ilçe merkezindeki yakınlarının yanına sığınması üzerine köyde dört öğretmenin eğitim verdiği ilkokul da kapatıldı.

Türkiye sınırında yer alan Hırıstiyan köyü Deştateğ muhtarı Hanna Musipedo, “Türkiye’den rica ediyoruz, bombardımanı durdursun. Burada PKK’lı yok. Yanlış yeri bombalıyorlar. Operasyon olacak korkusu yüzünden ailelerimizi kentlere gönderdik” dedi.

Köylülerden 70 yaşındaki Gabriam Verde ise Kürtlerle birlikte Saddam Hüseyin zulmünden çok çektiklerini, köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını, yerel Kürt Hükümetinin sınırda kendilerine tekrar ev yapması üzerine geri döndüklerini söyledi. Verde şöyle devam etti: “Son 10 yıldır oldukça rahattık. Ama son aylarda rahatımız kaçtı. Hayvanlarımızı otlatamıyor, tarlalarımızı ekemiyoruz. Türkiye’nin şimdi bir sınır ötesi operasyon yapacağı söyleniyor. Bu operasyon sadece bize zarar verir. Biz iki arada bir derede kalacağız. Türkiye operasyon yapmadan önce çok iyi düşünmeli. Önce bütün diplomatik kanalları denemeli, bu sorunu barışçıl yollarla çözülmesinin yolunu aramalı. Biz kim olursa olsun ölmesini istemiyoruz.” (dha)