Kuzey Irak'a iki sınır kapısı daha

Kuzey Irak'a iki sınır kapısı daha
Kuzey Irak'a iki sınır kapısı daha
Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Erdoğan'la iki yeni sınır kapısı için anlaştıklarını açıkladı.

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’na katılmak için geldiği Türkiye ’de Başbakan Erdoğan ile görüşen Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile Kürt bölgesi arasında iki yeni sınır kapısının açılması konusunda görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Türkiye’deki temaslarını tamamlayan ve Kuzey Irak’a dönen Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye’deki temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamalar Erbil’de yayın yapan gazete ve internet sitelerinde yeraldı.

Türkiye’deki görüşmeleri ile ilgili bakanlar kuruluna bilgi veren Başbakan Neçirvan Barzani, İstanbul’da yapılan Dünya Ekonomi Forumu toplantısına bölgesel Kürt hükümetinin ilk kez resmi olarak davet edildiğini ve bunun çok önemli olduğunu söyledi.

Barzani, "Türkiye bizimle olan ilişkileri geliştirmek istiyor. Türkiye Başbakanı sayın Erdoğan ile yapmış olduğum görüşmede, 2 ülke arasında iki yeni gümrük kapısı açılması, Türkiye’ye ayrıştırılması için ham petrol gönderilmesini ele aldık. Kürdistan ile Türkiye arasında iki yeni sınır kapısının açılması için görüş birliğine vardık" dedi.

Başbakan Neçirvan Barzani, Erbil ve Ankara arasındaki ilişkilerin daha da genişletilip güçlendirilmesinin de ele alındığı görüşmede, tarafların özellikle ekonomik ve enerji alanında daha fazla işbirliği yapılması yönünde görüş birliğine vardıklarını da söyledi. Türkiye’deki temaslarında Irak’taki siyasi krizinde ele alındığını söyleyen Neçirvan Barzani, PKK konusunda ise, "Türkiye’deki Kürt sorununun diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğini vurguladık. Yaşanan tecrübeler ispatlamıştır ki, sorun, silah ve askeri yöntemlerle çözülemez. Sadece siyasi ve barışçıl yollar sorunu çözebilir" dedi. (dha)