Kuzey Iraklı Kürtler bombalardan şikayetçi

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak sınırına yığınak yaparken peşmergeler de sınırın öbür tarafındaki stratejik noktalara kaydırıldı. Kuzey Irak'ta yaşayan Kürtler "Korkudan geceleri uyuyamıyoruz" diyor.

 

IRAK - Sınır ötesi bir operasyona olanak sağlayan tezkerenin TBMM’den geçmesiyle birlikte sınır ötesi harekattan kaygılanılan Kuzey Irak’ta, PKK’nın Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 12 Askeri şehit ettiği haberiyle tam bir endişe hakim oldu. Sınır ötesi operasyonla ilgili 10 gün öncesine kadar “Türkiye buraya giremez, çünkü karşısında ABD’yi bulur” diye konuşan Iraklılar, PKK’lı teröristlerin Hakkari’deki terör eyleminden sonra artık Türkiye’nin ABD’ye rağmen bir sınır ötesi harekat yapabileceğine inanıyor. PKK’nın kendileriyle bir ilgilerinin olmadığını söyleyen Kuzey Irak’ın Türkiye sınırında bulunan Batufa, Begova, Kaniması ve Bamerni kasabalarındaki Kürtler, Türkiye’nin olası bir operasyondan sonuç alamayacağını ileri sürdü. Türk askerlerinin şehit edilmesine çok üzüldüklerini kaydeden kuzey Iraklı Kürtler, sorunun kesinlikle askeri yöntemlerle değil diyalogla çözülmesini istiyor. DHA muhabirine operasyonla ilgili görüşlerini aktaran sınır kesimindeki köylüler, Türkiye’nin PKK’ın Türk topraklarında düzenlediği her eylemden sonra sınır kesimini bombalamasından yakınıyor. Türkiye’nin sabaha kadar sınır kesimini sürekli bombaladığını kaydeden köylüler, korkudan artık geceleri uyuyamadıklarını dile getiriyor.

SINIRDA PEŞMERGE HAREKETLİLİĞİ

Terör örgütü PKK’nın Hakkari’deki son eyleminden sonra adeta teyakkuza geçilen Kuzey Irak’ta sınır kesimindeki stratejik noktalara savaş deneyimleri bulunan yaşları 35-45 arasında değişen Peşmergeler konuşlandırılıyor. Sınır kesiminin yanısıra sınırın hemen dibinde yer alan Zaho, Batufa ve Derkar kasabalarında da siyah çelik yelekler giymiş Iraklı askerlerin yanısıra peşmergelerin gruplar halinde gezmesi göze çarpıyor. Sınır kesimine kamyonlarla taşınan Peşmergeler ile kent merkezlerinde gruplar halinde dolaşanlar, vatandaşların kaygılı bakışlarını daha da artırıyor.

MUHABİRE ENGEL OLDULAR

Kuzey Irak’ın Türkiye sınırında yer alan Hakkari’nin Çukurca İlçesi karşısındaki Serzere bölgesindeki karayollarında konuşlanmış olan Peşmergeler, yaklaşık 15 gündür sınırdaki gelişmeleri takip eden ve kendilerini görüntülemek isteyen DHA muhabirine engel oldular. Araçlarla geldikleri Türkiye sınırına yakın Serzere bölgesindeki caddenin üzerinde sağa sola yayılmış olan Peşmergeler, DHA muhabirinin IKDP’den aldığı izin belgesine rağmen çektiği fotoğrafları tek tek kontrol ederek, “Bizim görüntü vermemiz veya başkasının bizi çekmesi yasak” diyerek kendilerinin bulunduğunu fotoğrafları sildirdiler. (dha)