Kuzey Irak'ta 46 terörist öldürüldü

Kuzey Irak'ta 46 terörist öldürüldü
Kuzey Irak'ta 46 terörist öldürüldü
PKK'nın özellikle karakol baskınları düzenleyen militanlarının barındığı Hakkari sınırındaki kampta 46 PKK'lı öldürüldü.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın, Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik yaptığı istihbarat çalışmalarında, özellikle Türkiye ’deki sınır karakollarına saldırı yapan teröristlerin konuşlandığı Kani Rash’ın koordinat bilgilerine ulaşıldı.

Hürriyet gazetesinden Arda Akın’ın haberine göre Hakkâri sınırındaki kampa ait mağaraların yerleri tespit edilerek bilgiler Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı’yla paylaşıldı.

Güvenlik güçleri, teyit edilmiş bilgiler üzerine, 22 Aralık sabahı Kuzey Irak’a hava operasyonu düzenledi. Jandarmaya bağlı özel birliklerin karadan destek verdiği operasyonda, 68 PKK’lının barındığı kamp dağıtıldı.

Zaman zaman sıcak çatışmaların da yaşandığı operasyonda 12’si kadın 46 PKK’lı öldürülürken, 22 terörist kaçmayı başardı. Teröristlere ait 5 barınağın imha edildiği operasyonda ayrıca, çok sayıda uzun namlulu silah ve patlayıcı madde ele geçirildi. Öte yandan son 1 hafta içinde örgütten kaçan 18 PKK’lıda güvenlik güçlerine teslim oldu.

AKDOĞAN: GÜVENLİK GÜÇLERİ UYUM İÇİNDE

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Siyasi Danışmanı Yalçın Akdoğan, NTV’de katıldığı programda, 2012’de terörle mücadelede etkisiz hale getirilen örgüt üyesi sayısının 1450 olduğunu açıklayarak şunları söyledi:

“Devam eden operasyonlar var ve bunlardan biri şu an Lice’de sürüyor. 10 terörist etkisiz hale getirilmiş durumda. Örgüt artık silahlı mücadeleyle bir yere varılamayacağını görüyor. Örgüt içerisinde ciddi motivasyon kırılması, sorgulama başladığı zaman daha fazla baskı ve bu da daha fazla tepki doğuruyor. Son dönemde asker, polis, jandarmanın müşterek hareket ettiklerini görüyoruz. Burada da asker ağırlıklı ama polisin de destek verdiği bir operasyon. Hem istihbarat paylaşımında hem de operasyonda bir iş birliği var. Uyum ve koordinasyon olduğu sürece böyle başarılı neticeler de alınıyor.” (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/111486111148619

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK - beardfish

  Eline kim Silah alır, insan öldürürse karsısında Güvenlik Kuvvetini bulur. Bunun Kürtlük ile ne alakası var. İster Japon olsun ister Laz yada Türk kim yaparsa yapsın. Bırakın artık kimse bunu yemiyor. Zaman değişti. Yok Kürtlere bunu yapıyorlar yok eziyorlar. Eline Silah alıp Eskiya lık yapacaksın sonra da Kürtlere bunu yapıyorlar sunu yapıyorlar. Bu Ülkenin Düşmanı PKK dır ve PKK yı Kürtlükle eşit tutamazsın. Elbette kimse ölmesin ama PKK Silah bırakmadıkça bunun olması mümkün değildir. Hiç bir Ülke ikinci bir Silahlı Gücü kabul edemez, PKK da bu Ülkeyi bölemeyeceğine göre Kanın durması için Silah bırakmasından Baska çare yok. Yoksa hep böyle ölecek insanlar.

  KEŞKE HİÇ KİMSE ÖLMESE - BARİSİM

  Böyle askeri müdahalerle hiç bi yere varamıyoruz, bütün askeri operasyonların ağır vergileri her vatandaşın cebinden çıkıyor.Keşke bu olayı bi şekilde çözülsede buna harcanan parayı gençliğin geleceğine harcasalar.Bu tür operasyonlarla büyük darbe vermiş olabiliriz pkk ya ama bu tamamen yok olacağı anlamına gelmez.Çünki bazı ülkelerde nemalanıyor , bazı ülkelerde eğitim veriyor,vergi alıyor.Tamamen askeri müdahalerle bitecek olsaydı 30 yıl önce biterdi.30 Yıl önce bitmedi hala askeri müdahale var hala vatandaşlarımız ölüyor ama hala bukonuda bir çözüm yok.Bu çözümü yapma yetkisi olup ta yapmayanlar(gerek örgütten olsun gerek devletten) bu kadar insan hayatının bedelini hesabını yeri geldiğinde 2 tarafta vatandaşlarına nasıl verecek ? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

  Propaganda - Chetossoul

  türkçü güvenlik kuvvetlerinin iflah olmaz propaganda ürünlerinden biri daha. güya, siz rahat rahat yeni yılın gelişini kutlarken bizler dağlarda operasyon yapıp, terörist öldürüyorduk demeye getiriyorlar. bu beyin iflas etti etmesine ama medya sağolsun işte. üstüne atlıyor hala.

  inanması güç. - teknoba

  keske yeni yıla ölüm haberleriyle başlamnasak ama malesef okadar bize normal gelir olduki sayılar,sanki insan değilde kuş ölmüş.gerek sehit,gerek pkk li sonuçta insan,aynı topraklarda büyümüş,aynı kimliği taşıyor,aynı inanca sahip bin yıllık bir kardeşliği var yeter artık insanlar ölmesin demenin zamanı gelmedimi ey türkler,kürtler,çerkezler,araplar v.s?

  asılsız haber - samir khan

  bir yandan mit abdullah öcalanla görüşürken diğer taraftan bu haberlerin olması çok asılsız geliyor bana bizi tamamen kandırıyorlar...

  Bari siz yalanları paylaşmayın - rodirenas

  Söz konusu Kürtler ve PKK olunca, Tük medyası gazeteciliği bırakıp sokaktaki bir gencin Facebooktaki bir paylaşımı, beğenip pğaylaştığı gibi yapılıyor. Özgün haber, araştırma yani GAZETECİLİK yapılmıyor. Bütün bunlara rağmen Radikal Kürtlerle ilgili (nispeten) daha iyi. Bari Radikal gazetesi Askerlerin psikolojik savaş amaçlı bilgilerini sorgulamadan yayımlamasın.

  2013`te baris istiyoruz - Baci

  Bu sabah bu haberle mi baslamaliydi? Baris temenni ettik hepberaber, saglik, mutluluk temenni ettik 2013 icin. Ölüm degil... Ölüm eken ölüm, siddet eken siddet biciyor. Bu devlet senelerdir bu topraklarda siddet ekti, ölüm ekti, siddet bicti. Hergün cocuklarimiz ölüyor. Ölen "Kürt" olunca kimsenin cani yanmadi. Tecavüze ugrayan kadin Kürt kadini olunca kimse dönüp bakmadi, cezaevinde iskence gören "Kürt" cocugu olunca kimse "yapmayin" demedi. Anadolu tarihe bu dönemdeki duyarsizligiyla gececek. Keske bu siddete, bu zulme Türk halki artik "dur" dese, "yeter" dese. 2013 te sokaklara "savas istemiyoruz" diye dökülse. 46