Kuzey Kore gemisi Kemer'de karaya oturdu

Parçalanıp batma tehlikesi bulunan geminin sekiz Türk mürettebatı halen kurtarılmayı bekliyor.

Antalya'nın Kemer ilçesi açıklarında Kuzey Kore bandıralı kuru yük gemisi karaya oturdu. Parçalanıp batma tehlikesi bulunan geminin sekiz Türk mürettebatı ise kurtarılmayı bekliyor.
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, Antalya'da fırtınaya dönüştü. Orta Akdeniz üzerinden gelen yağış ve fırtına kenti felç etti. Rüzgarın hızının zaman zaman saatte 110 kilometreye kadar ulaştığı kentte, 9-10 metre yüksekliğindeki dev dalgalar da korku yarattı.

HELİKOPTER ZORUNLU İNİŞ YAPTI

Kemer'de ise, Kuzey Kore bandıralı Tor-3 adlı kireç yüklü kuru yük gemisi dün saat 04.45'de fırtına nedeniyle karaya oturdu. Demir atan ancak dip taraması yapan gemi, sürüklenerek Kemer sahilinin yaklaşık 1500 metre açığında sığ kayalık bölgeye oturdu. Geminin dev dalgalar nedeniyle her an parçalanarak batabileceği belirtildi. Gemi içindeki 8 Türk personel, kurtarılmayı bekliyor. Kıbrıs'tan hareket eden gemi İstanbul'a gidiyordu. Gemi mürettebatını kurtarmak için Genelkurmay emriyle Konya'dan kaldırılan askeri helikopter de, kötü hava koşulmharı nedeniyle Antalya'ya 30 kilometre kala zorunlu iniş yaptı.
Denizin fırtına nedeniyle aşırı dalgalı ve bölgenin sığ olması yüzünden sahil güvenlik botlarının kurtarma çalışması yapamadığını belirten Kemer Kaymakamı Nazmi Günlü, geminin şiddetli dalgalar dolayısıyla parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Günlü, gemiden ilk işaretin havai fişeklerle verildiğini, daha sonra da telsiz irtibatı kurulduğunu da ifade ederek, mürettebatın sağlık durumlarının şimdilik iyi olduğunu açıkladı.

İLÇELERDE DURUM

Antalya'daki olumsuz hava koşulları ilçelerde de etkili oluyor. Alanya'da fırtına ve yağış bazı ağaçların devrilmesine yol açarken, belediye hoparlörlerinden yapılan anonsta, vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları istendi.
Gazipaşa'da ise dolu, açık tarım alanlarında zarara yol açtı. Dolunun özellikle enginar, brokoli, lahana ve çilek ekili tarlalarda zarara yol açtığı bildirildi.
Antalya kent merkezindeki Balbey Mahallesi'nde bir aracın üzerine ağaç devrildi. Can kaybı yaşanmayan olayda ağaç itfaiye ekiplerince kaldırıldı. Yüzüncüyıl Bulvarı'nda da devrilen bir ağaç hareket halindeki Abdullah Türkmen idaresindeki 34 UC 2077 otomobilin üstüne düştü. Ağaç itfaiye ekiplerince kaldırıldı. Sürücü kazadan yara almadan kurtuldu. Kent merkezinde, Yeni Emek Mahallesi'nden sonra, Kültür Mahallesi'ndeki Uyaroğlu ve Kütükçü Mahallesi'ndeki Eyüpsultan camilerinin minareleri yıkıldı.
Bu arada, fırtına nedeniyle fiberoptik kablonun kopması yüzünden şehirlerarası telefon görüşmeleri de yapılamıyor. Telekom yetkilileri, ekiplerin çalışmalara başladıklarını, arızanın kısa sürede giderilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi.
Manavgat Kaymakamı Mehmet Çapraz, ilçede rüzgarın saatte 75 kilometre hızla estiğini, şiddetli yağış nedeniyle Manavgat Irmağı'nın 1 metre kadar yükseldiğini söyledi. Çapraz, ırmağın henüz bir tehlike oluşturmadığını ifade ederek, ilçe merkeziyle, Ilıca, Kumköy, Evrenseki beldelerinde elektrik kesintisi yaşandığını bildirdi.
Serik'e bağlı Boğazkent Beldesi'nde fırtına yüzünden elektrik kesildi. Acısu Deresi'nin taşması sonucu Belek ve Kadriye civarındaki yazlık konutların alt katlarını su bastı. Karadayı ve Gebiz Beldesi'nde plastik seralar fırtınadan dolay zarar gördü. İlçe merkeziyle bazı belde ve köylerde elektrik hatlarında hasar meydana geldi ve telefon direkleri devrildi. Buğday ekili tarım alanları da su altında kaldı. Kaymakam Mehmet Aydın, yağış ve fırtınanın etkili olduğu belde ve köylerde incelemeler yapıyor.
Kumluca'da yağış ve fırtına aralıklarla sürüyor. İlçe merkezindeki Yeni Mahalle ile Salur ve Hacıveliler köylerinde seralar fırtınadan zarar gördü. Yağış nedeniyle yollar, caddeler ve tarım alanlarında su seviyesi yükseldi. İlçede elektrik ve su kesintisi yapılmıyor. Fırtına nedeniyle Alakır Çayı'nın denize akmasında sıkıntı yaşanıyor.
Finike'de de derelerde su seviyesi yükseldi. Yenimahalle, İskele ve Kum Mahallesi'nden geçen derelerde taşmalar oldu.

KARAYOLLARINDA DURUM

Antalya'da dün gece başlayan fırtına ve yağış yüzünden karayolu ulaşımında da sorunlar yaşanıyor. Karayolları Bölge Müdürlüğü Yol Bakım Başmühendisi Gençağa Karakaş, tüm karayollarında taş düşmesi ya da ağaç devrilmesi yüzünden sorunlar yaşandığını bildirdi. Karakaş şu bilgileri verdi:
"Bölgemizde hemen her tarafta bir doğal afet yaşıyoruz. Uzun süredir hiç görmediğimiz bir yağış ve fırtına var. Antalya-Altınyaka Karayolu, 16 ve 25. kilometrelerde meydana gelen heyelan yüzünden trafiğe kapandı. Antalya-Burdur Karayolu'ndaki Kepez mevkiinde de yola bir ağaç devrildi. Bölgeye vinç ve testere gönderdik. Ancak ulaşım, tali yollardan sağlanabiliyor. Yağış ve fırtına sürürse daha büyük sıkıntılar yaşayabiliriz."
Karakaş, Karayolları ekiplerinin teyakkuza geçtiğini ve 24 saat esasına göre görev yaptıklarını belirtti. Karakaş, Antalya-Burdur, Antalya-Alanya, Antalya-Kemer, Antalya-Altınyaka, Antalya-Korkuteli, Antalya-Isparta ve çevre yollarında birer ekibin sürekli çalışarak, yolları açık tutmak için çaba sarf ettiğini söyledi.
Bu arada, Antalya-Kemer Karayolu Tünektepe mevkiinde yola taş ve toprak düştü. Bu yolda trafik tek şeritten sağlanıyor.

FELAKETLER DERS OLDU

Antalya'da geçen ay meydana gelen iki ayrı sel felaketi sonucu, 10 kişi yaşamını yitirmişti. Bu kez korkulan olmadı ve Valilik meteorolojinin uyarılarını dikkate alarak, bir gün önceden önlemlerini aldı. Antalya Valiliği dün için okulları tatil ederken, sürücüler de mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları konusunda uyarıldı. Uyarıyı dikkate alan sürücüler, yola çıkmayınca, yağış ve fırtınaya bağlı kazalar önlenmiş oldu. Şehir merkezindeki fırtına nedeniyle elektrik telleri koptu ve şehrin büyük bir bölümünde elektrikler kesildi.